• Význam parlamentu

        •  

          Význam žiackeho parlamentu

           

          Žiacky parlament na základných školách môžeme zjednodušene charakterizovať ako žiacku školskú samosprávu, ktorá síce nie je v tejto podobe legislatívne ošetrená, ale v každom prípade môžme s istotou konštatovať, že v školách daného stupňa má svoje opodstatnenie a nezastupiteľné miesto vo výchove a vzdelávaní. Pokiaľ má žiacky parlament podporu zo strany vedenia školy a jej pedagógov a dostáva sa mu správneho metodického vedenia, stáva sa veľmi účinným výchovným prostriedkom a nástrojom učenia sa pre reálny život.

          Je nesporné, že výchovu k občianstvu je nevyhnutné začať už v útlom veku. Dôležitými faktormi, ktoré majú vplyv na deti a mládež v oblasti ich záujmu či nezáujmu k verejným záležitostiam je príklad z rodiny, neskôr aj pôsobenie školy a školského prostredia. Nielen v rodine by sa malo dieťaťu dostať príležitosti vysloviť svoj názor, ktorý bude akceptovaný, ale je to práve škola, ktorá by mala vytvoriť pre žiakov optimálne podmienky a priestor na formuláciu vlastného názoru, argumentovanie a diskutovanie o veciach, ktoré sú z jeho hľadiska v konkrétnom čase problémové. Pokiaľ je škola ochotná a schopná pristupovať ku žiakom s prvkami demokracie, vytvára tak pre deti a mládež priestor na získavanie vedomostí a poznatkov o demokratickom občianstve, ľudských právach a povinnostiach a tak ich do určitej miery ovplyvňuje na vlastnej ceste k aktívnej občianskej participácii.

          Práve v školách existuje množstvo možností, ako pre deti a mládež vytvoriť vhodný priestor a podmienky, aby sa učili otvorene komunikovať, vyjadrovať svoj názor, rozvíjať svoje schopnosti a sústavne sa v nich zdokonaľovať, mať zdravé sebavedomie, vedieť byť zodpovedný, spoľahlivý, tolerantný, vedieť spolupracovať, vytvárať hodnoty, učiť sa ich analyzovať, hodnotiť, hľadať optimálne riešenia, snažiť sa byť objektívny a spravodlivý, tiež sebakritický apod.

          Tento pozitívny rozvoj osobnosti je možné podporovať okrem iného práve aj prostredníctvom efektívne fungujúceho žiackeho parlamentu, ktorý ponúka žiakom pocit spoluzodpovednosti a plnohodnotnú účasť na chode školy, učí ich správne vnímať práva dieťaťa, ktoré idú ruka v ruke aj s ich povinnosťami, podporuje ich sebavýchovu, postoje, vzťahy, má vplyv na ich zdravý a tvorivý rast. Len od dieťaťa, ktoré má takéto možnosti, môžeme neskôr očakávať jeho aktívnu participáciu vo verejnom živote.