• Cieľ a poslanie

        •  

          Len taká škola môže byť skutočne úspešná, ktorá prostredníctvom edukačného procesu učí žiakov realizovať zmysluplné činnosti, poznať ich cieľ, vedieť si vybrať pre jeho dosiahnutie vhodné prostriedky, hľadať správne postupy a objektívne zhodnotiť dosiahnuté výsledky. Učí svojich žiakov pracovať, oddychovať, premýšľať, komunikovať, organizovať, slušne sa správať, rozumieť sebe, iným ľuďom aj okoliu, vedieť spolupracovať, dodržiavať pravidlá, posudzovať a tvoriť hodnoty. Tieto schopnosti je možné u žiakov postupne rozvíjať aj prostredníctvom efektívne fungujúceho žiackeho parlamentu, kde má žiak priestor na rozvoj svojej osobnosti, talentu a záujmov, učí sa chápať a uplatňovať svoje práva ako aj občianske a pracovné povinnosti. Aktívna činnosť a angažovanosť žiakov v žiackom parlamente podporuje rozvoj ich sociálnych zručností ako je napr. iniciatíva, vytrvalosť, trpezlivosť, zodpovednosť, tvorivé riešenie problémov, pomoc iným, snaha o dosiahnutie cieľov a iné.

          Vytvorenie a fungovanie žiackeho parlamentu je prejavom demokratizácie a humanizácie súčasnej školy. Tento iniciatívny a poradný orgán vedenia školy je súčinný pri plánovaní a realizácií školského života a vyučovania.

          Žiacky parlament sa vyjadruje k podstatným otázkam, návrhom a opatreniam školy v oblasti výchovy a vzdelávania, zastupuje žiakov vo vzťahu k riaditeľovi a vedeniu školy, predkladá návrhy a stanoviská, podieľa sa na tvorbe a dodržiavaní školského poriadku, spolupracuje na projektoch a aktivitách, ktoré reprezentujú školu, pomáha organizovať mimoškolské aktivity a podieľa sa tak významne na kultúre a tradíciách školy.