• 1560 - Prvé správy o škole, kedy Ilava patrila Ostrožičovcom.

1560 - 1684 - Evanjelická škola cirkevná - gymnázium

1695 - 1698 - 1916 - Mestská rímskokatolícka škola

1844 - Položený základný kameň novej cirkevnej školy a kaplnky (2.6.1844)

1884 - V Ilave zriadili štátnu ľudovú školu s vyučovacím jazykom maďarským

1905 - Začala sa stavať budova štátnej ľudovej školy v blízkosti cirkevnej na mieste bývalého cintorína (dnes firma Sigmia)

1919 - Začalo sa vyučovať po slovensky.

1920 - Zriadená štátna meštianska škola

1944 - Začiatok stavby novej školy na Hviezdoslavovej ulici

1948 - Oprava budovy štátnej školy na Moyzesovej ulici

1953 - Bývalá štátna ľudová škola zreorganizovaná na osemročnú strednú školu (OSŠ)

1955 - Uzavretie priateľstva(družby) medzi Osemročnou školou Ilava a Osemročnou školou Klimkovice

1960 - Reforma povinnej deväťročnej školskej dochádzky -základná deväťročná škola (ZDŠ)

1965 - 1968 - Vyučovanie prebiehalo v 3 budovách (požiarna zbrojnica, budova na Ružovej ulici po odchode poľnohospodárskeho učilišťa, prenajaté priestory v škole na Hviezdoslavovej ulici)

1968 - Začiatok výstavby školy (28.3.1968) – gymnázia - na Medňanskej ulici

1970 - Rozčlenenie základnej deväťročnej školy na 2 školy - I. ZDŠ na Moyzesovej ulici    II.ZDŠ na Hviezdoslavovej ulici

1973 - Gymnázium v Ilave bolo zrušené a presťahované do Dubnice nad Váhom

1973 - Presťahovanie I.ZDŠ do priestorov budovy školy na Medňanskej ulici

1981 - Transformácia základnej deväťročnej školy (ZDŠ) na základnú školu(ZŠ)

1994 - Uzavretie priateľstva (družby) medzi ZŠ Ilava a ZŠ  Mikolow v Poľsku

2002 - Obidve základné školy získali právnu subjektivitu

2005 - Zlúčenie ZŠ na Hviezdoslavovej ulici a ZŠ na Medňanskej ul. do jednej základnej školy s riaditeľstvom na Medňanskej ulici

2007 - Vyučovanie všetkých školopovinných žiakov základnej školy prebieha v priestoroch na Medňanskej ulici (3.9.2007)

2019 - Od 1.9.2019 - Súčasťou Základnej školy v Ilave na Medňanskej ulici je aj centrum voľného času

2019 – Na škole bola spustená elektronická dochádzka zamestnancov a žiakov školy.

2020 –  Počas pandémie Covid-19 prebiehala dištančná výučba cez Microsoft Teams. Tiež sa zaviedla elektronická triedna kniha.

2021 - Na škole pod záštitou Mesta Ilava bol ukončený projekt „Modernizácia odborných učební ZŠ“. Škola získala nové učebné pomôcky a technické vybavenie v odborných učebniach chémie, fyziky, biológie, v jazykových učebniach, v počítačových učebniach a v učebniach techniky.

2021- Počas letných prázdnin vďaka projektu Mesta Ilava prebehla kompletná rekonštrukcia elektroinštalácie v pavilóne A (budova 2. stupňa). Budova bola po rekonštrukcii kompletne vymaľovaná.

2021- Škola urobila zmeny k lepšiemu, nielen z hľadiska materiálno-technického vybavenia. Zmeny nastali aj v modernizácií vyučovacieho procesu a tiež v elektronizácií pedagogickej dokumentácie a elektronickej komunikácie školy s rodičmi cez Edupage – spustenie elektronických platieb v ŠJ, ŠKD a CVČ (krúžky). Vybavenie tried a odborných učební počítačmi a internetovým pripojením.