• Výchovný koncert

  Výchovný koncert

  22.11. sa pre žiakov 1. i 2. stupňa v telocvični ZŠ uskutočnil výchovný koncert  členov  tanečnej školy z Novej Dubnice. V hodinovom programe si žiaci pozreli tanečnú choreografiu jej 5 členov. Program bol interaktívny, tanečné  prvky moderného tanca si vyskúšali i dobrovoľníci z radov žiakov. Koho vystúpenie a hlavne tance zaujali,   môže  kontaktovať už spomínanú tanečnú školu a splniť si svoj sen. 

 • Florbal - predkolo žiakov a žiačok

  Florbal - predkolo žiakov a žiačok

  Dňa 20.11.2018 a 22.11.2018 sa uskutočnili predkolá vo florbale žiakov a žiačok základných škôl. Zápasy sa odohrali v základnej škole v Novej Dubnici. Z chlapcov našu školu reprezentovali : Lukáš Kotlaba, Maroš Bezdeda, Adam Kukučka, Matej Haluštík, Timotej Horák, Andrej Gajdošík, Matúš Kvasnica, Michal Melicher, Samuel Januch. Súťaže sa zúčastnili : Spojená škola sv. Jána Bosca Nová Dubnica, ZŠ Janka Kráľa Nová Dubnica, ZŠ s MŠ Košeca, ZŠ Medňanská Ilava. Naši chlapci obsadili 3. miesto.

  Dievčenské družstvo nás reprezentovalo v zložení : Romana Cedzová, Laura Staňová, Viktória Behanová, Dominika Majerechová, Nikola Trebulová, Kristína Hajasová, Sandra Jancová, Klaudia Urbánková, Nina Hanková a Veronika Zubáriková. Súťaže sa zúčasnili : Spojená škola sv. Jána Bosca Nová Dubnica, ZŠ Janka Kráľa Nová Dubnica, ZŠ s MŠ Košeca, ZŠ Medňanská Ilava, ZŠ s MŠ Pruské. Naše dievčatá obsadili 4. miesto.

  Ďakujeme za reprezentáciu školy. 

                        Joanna Ďurišová

 • Vybíjaná mladších žiakov

  14. novembra sa v Dubnici nad Váhom konalo okresné kolo vo vybíjanej mladších žiakov. Našu školu reprezentovalo 11 - členné družstvo štvrtákov zložené zo žiakov 4.A a 4.CT.Varga, T.Kazda, J.Janco, N.Mihálová, S.Pilátová, T.Martišová, K.Mešková, S.Štefancová, R.Kvasnica, M.Prekop, S.Vytlačil. Svoje sily si zmerali s ďalším štyrmi školami (ZŠ Ladce, ZŠ J.Kráľa Nová Dubnica, ZŠ s MŠ Pod hájom Dubnica nad Váhom, ZŠ s MŠ P.Demitru Dubnica nad Váhom). V silnej konkurencii obstáli na výbornú, nakoľko ich od úplného víťazstva delil len jeden jediný bod. Srdečne im blahoželáme k nádhernému 2.miestu a prajeme veľa ďalších športových úspechov. Rovnako ďakujeme za prípravu žiakov Mgr. L. Horákovej, Mgr. J. Koštialikovej a Mgr. J. Ďurišovej.

                                                                                                       Mgr. Jana Koštialiková

   

 • Exkurzia

  Exkurzia

  6. novembra sme sa my, deviataci s ôsmakmi zúčastnili „Dní otvorených dverí a dní vedy a techniky“ na Fakulte priemyselných technológii v Púchove.

  Počas tohto zábavno-vzdelávacieho dňa nás prekvapilo veľa zaujímavých pokusov z fyziky a chémie, pri ktorých sme sa veľa nasmiali, ale aj niečo naučili. Pod mikroskopom sme mohli napríklad pozorovať štruktúru krídel motýľa, chrobáka alebo rôznych kovov. Uchvátene sme sledovali rôzne krásne dizajny a ich postup tvorenia. Nakoniec sme sa dozvedeli z čoho je vyrobené sklo a akým procesom musí prejsť do takej podoby, ako ho poznáme a bežne sa s ním stretávame.

  Výlet sme si nesmierne užili. Naučili sme sa veľa nového a doniesli sme si mnoho zábavných spomienok.

  Ďakujeme pani učiteľkám, že sme mohli byť súčasťou tohto zaujímavého dňa.

   

  T. Koníčková a S. Jancová

 • Tvorivé dielne – rozvoj finančnej gramotnosti a kreativity

  Nedávno sme sa na triednickej hodine rozprávali o projekte Adopcia na diaľku, do ktorej sa naša škola prostredníctvom Rady rodičov zapojila. Jeho podstata spočíva vo financovaní štúdia jedného indického dievčatka. Naša úloha bola jasná : Ako na tento projekt získať peniaze tak, aby sme tým nezaťažili svojich rodičov a zároveň aby sme zistili, či sme schopní a finančne gramotní na popasovanie sa s takouto výzvou. Dali sme hlavy dohromady a vzišiel z toho takýto nápad.

  Výroba medovníkov, ku ktorým sa pridala aj servítková technika a výroba ozdobných náramkov. Ako bonus zaznela informácia, že na toto budeme mať jedno celé dopoludnie, ktoré bude zrealizované ako tvorivé dielne. Dielňou sa teda stala 14.11. naša trieda.  No a kedy je v škole najlepšie? Keď sa neučí. Preto sa bez protestovania zapojili aj naši chlapci a išlo im to celkom dobre. Na začiatok sme si vypočítali celkovú sumu – odborne sa to vraj volá „výrobné náklady.“ K nim sme pripočítali cenu za energie. Cenu práce sme nepočítali – veď predsa to robíme pre našu indickú takmer spolužiačku...alebo kamarátku? Či naše dieťa, keď mu financujeme školu? V každom prípade sme to robili pre dobrú vec.

  Keďže naša školská kuchynka nie je na takéto niečo vybavená, tak sa pani učiteľka rozhodla nám priniesť do školy už upečené medovníčky.

  Pani učiteľka nám rozdala po jednom medovníčku, do zdobiacich vreciek dala polevu, vysvetlila techniku a vtedy prišlo zistenie, že to vôbec nie je také jednoduché, ako vyzerá na videu. Zistili sme, že aj z rovnej čiary sa dá urobiť niečo, čo má od rovnej čiary ďaleko. A veru vlnovka to nie je.

  Ku podivu to išlo chlapcom lepšie ako dievčatám. Boli sme z toho v šoku. Objavili sme v nich skrytý talent. Najlepšie bolo, keď sa im zlomili medovníčky a pani učiteľka im povedala, že ich môžu zjesť. Vtedy chlapci chceli zlomiť všetky medovníčky, ale nakoniec sa nám ich podarilo presvedčiť, aby ich nejedli, lebo... kde by bola naša finančná gramotnosť? V bruchu?

  Napokon to skončilo celkom dobre, už nám ostáva len medovníčky pobaliť a šťastne ich speňažiť. Dúfame, že si žiaci našej školy medovníčky zakúpia a komu by sa páčil viac náramok našich šikovných spolužiačok, tak sa môžu ozdobiť aj tým.

                                                           Cynthia Stanová, Bianka Priebojová, 7. B trieda

   

 • Oznam

  Riaditeľstvo ZŠ oznamuje, že 21.11.2018 / streda / udeľuje riaditeľské voľno žiakom 6. - 9. ročníka z dôvodu  Testovania žiakov 5. ročníka. Žiaci 6. - 9. ročníka, ktorí sa stravujú v ŠJ,  budú zo stravy na tento deň odhlásení.  Ak by sa chceli v tento deň stravovať, musia sa na stravu v ŠJ prihlásiť do 16.11.2018 /piatok/. 

 • Bedminton - okresné kolo

  Bedminton - okresné kolo

  Dňa 6.11.2018 v Ilave v športovej hale TJ SOKOL  sa uskutočnilo okresné  kolo v bedmintone žiakov ZŠ. Súťaže sa zúčastnili  ZŠ s MŠ Mikušovce,  Gymnazium  Dubnica nad Váhom  , ZŠ s MŠ Sídlisko Centrum I Dubnica nad Váhom  a ZŠ Ilava. Našu školu reprezentovali Nikola Trebulová z 9.B a Vladimíra Hanková z 8.A. Umiestnili  sa na 2.mieste.

  Za pekný výsledok v súťaži žiačkam ďakujeme a srdečne blahoželáme!

           Mgr. Joanna Ďurišová

   

 • Zber papiera - vyhodnotenie

  Zber papiera - vyhodnotenie

  Spoločnými silami sme nazbierali   5275 kg   papiera.

  Najúspešnejší zberači   I. stupeň:

  1. miesto – Beňo Tobias – 433 kg – 3.B
  2. miesto – Štefancová Sárka – 253 kg – 4.A
  3. miesto – Horák Tadeáš – 240 kg – A

   

  Najúspešnejší zberači   II. stupeň:

  1. miesto – Černejová Miriam – 425 kg – 8.B
  2. miesto – Remenárová Lenka – 306 kg – 5.A
  3. miesto – Kalusová Ema – 138 kg – 7.A

   

  Najúspešnejšou triedou v zbere papiera je  3.A – 911 kg – 36,44 kg na žiaka.

  Všetkým zberačom ďakujeme a víťazom blahoželáme.

                          Mgr. Eva Balonová

 • Poďakovanie

  Poďakovanie

  Vedenie ZŠ ďakuje všetkým rodičom, príbuzným a známym našich žiakov, ktorí nám poskytli, zapožičali rôzne materiály ( knihy, vysvedčenia, obrazy, ....) na tematický deň Medzinárodný deň školských knižníc 22.10.2018. Keďže tento bol venovaný 100. výročiu vzniku ČSR, v našej školskej knižnici sme zriadili malé múzeum , aby sme priblížili žiakom históriu, obdobia, v ktorých  žili ich predchádzajúce generácie. ĎAKUJEME!

 • Tvorivé dielne

  Tvorivé dielne

  Európsky týždeň odborných zručností
  SOŠ v Pruskom nás, žiakov 8.ročníka, pozvala dňa 8.11.2018 na Tvorivé dielne v rámci Európskeho týždňa odborných zručností. Tvorivé dielne boli orientované na prácu s papierom, aranžérsky výrobok a cukrárenskú výrobu. Vyrábali sme darčekovú krabičku v tvare vianočného stromčeka a vizitky. Pani majsterka nám ukázala i pletenie z papiera, ktoré je v dnešnej dobe veľmi obľúbenou činnosťou. Pri aranžérskom výrobku sme si mohli vytvoriť vlastný náramok z umelých kvietkov. Fantázii sa medze nekládli a my sme si vyrobili vkusné náramky, ktoré sme si ihneď uviazali na ruky. Veď nech všetci v Ilave vidia, akí sme my šikovní  Tento deň sa mali ale asi najlepšie naši ,,cukrári″. Prečo? Pretože zdobili medovníky a vytvárali rôzne ozdoby a výrobky zo slaného cesta. A čo s nevydarenými perníkmi? No predsa šup do bruška...áno, aj sme sa ich veru pekne prejedli 
  Zážitkové učenie je jedno z najefektívnejších a najvhodnejších foriem učenia sa žiakov. My sme sa dnes o tom presvedčili a už teraz sa tešíme na ďalší zážitok z učenia nielen v našich školských laviciach.

                        Mgr. Dominika Budiačová

 • Beseda

   Beseda

  Beseda o Pápežských misijných dielach

  V utorok 6. novembra sa žiaci 6. až. 8. ročníka v rámci vyučovania náboženskej výchovy zúčastnili na besede s riaditeľom Pápežských misijných diel na Slovensku, s kňazom Mgr. Ivanom Kňaze. Spoločne nahliadli do života ľudí v krajinách tretieho sveta. Dozvedeli sa zaujímavé informácie o tom, ako žijú deti v Keni ale i tom, že pomáhať netreba iba ľuďom, čo sú ďaleko, ale najmä tým, ktorých máme vo svojej blízkosti. Oboznámili sa s projektmi, ktoré realizuje Cirkev zo Slovenska, a ktorých cieľom je podporiť rozvoj školstva i zdravotníctva v krajinách tretieho sveta. Žiaci mali možnosť klásť otázky, na ktoré dostávali zaujímavé odpovede a malé "misionárske darčeky."

  Cieľom besedy bolo, aby si uvedomili, že "misionár" nie je len človek, ktorý odchádza zo svojej vlasti, aby pomáhal chudobným, ale každý pokrstený. Veď pomáhať máme vždy a všade. 

                  PaedDr. M. Baginová

 • BURZA DETSKÉHO OBLEČENIA BOLA OPÄŤ O POMOCI

  BURZA DETSKÉHO OBLEČENIA BOLA OPÄŤ O POMOCI

  Je tu jeseň a s ňou prišla v poradí už šiesta Burza detského oblečenia, obuvi a hračiek, konaná v dňoch  19. 10. - 21. 10. 2018 pod záštitou Rady rodičov pri ZŠ Ilava. Počasie nám opäť prialo a  tešili sme sa priazni mamičiek, oteckov, starých rodičov a detičiek nielen z nášho mesta, ale aj okolitých obcí. Nezvyčajne vyššie jesenné teploty ovplyvnili aj nákupy. Tí , ktorí ešte nenakúpili  v  predstihu zimné veci, využili túto možnosť a za symbolické ceny získali krásne vecičky pre svoje detičky. Touto cestou by som sa chcela poďakovať pani riaditeľke Mgr. Jarmile Janošíkovej za poskytnutie priestorov telocvične. Karol Zifčák, Peter Janco a Rudolf Krcheň sa postarali o zabezpečenie a  rozmiestnenie stolov. Benjamín Behan z 5. B triedy, Larka Urbanovský zo 7. A triedy a Danielka Švachová spolu s Kristínkou Pócsovou zo 7. B triedy sa postarali o plynulý priebeh registrácie a  ukladania tovaru na stoly a vešiaky. Všetky veci boli prehľadne uložené a označené, čo kupujúcim uľahčilo ich výber a  zároveň aj šetrilo čas. Veľké poďakovanie patrí hlavne obetavým rodičom – Vladimíre Kurusovej, Silvii Stanovej, Márii Cabajovej, Vierke Jáňovej, Lenke Jáňovej, Lucii Striškovej, Miriam Turzovej, Alexandre Marcinovej, Dagmare Felis, Daniele Švachovej, Nadi Urbánkovej, Eve Batlovej, Tomášovi Damaškovi, Miroslave Eliášovej a pani učiteľkám Lýdii Horákovej a Joanne Ďurišovej. Lenka Kurusová, Lenka Ďurišová, Matejko Marcin a Adamko Striško boli našimi veľkými pomocníkmi. Svojou vytrvalosťou, energiou a nadšením podávali výkony ako dospelí. Poďakovanie patrí aj všetkým mamičkám, ktoré darovali staršie oblečenie a obuv. Ponúkli sme ho opäť sociálne slabším rodinám. Výťažok z  tejto akcie – 242 €  sme venovali rodine pána Patrika Živojinova, ktorá v lete utrpela veľkú stratu – stratu milovanej mamičky a manželky. Preto veľká vďaka patrí všetkým tým, ktorí našu akciu podporili, zúčastnili sa jej a dokonca sa vzdali svojho zisku z predaných veci. Sme radi, že sme mohli aspoň trošku pomôcť. Vždy je vhodný čas, urobiť niečo správne.                                                                                              

  PhDr. Jana Urbanovský, predsedníčka Rady rodičov ZŠ

 • Európsky certifikát kvality

  V týchto dňoch získal minuloročný etwinningový projekt KOSMOTOUR PROXIMA ďalšie ocenenie - Európsky certifikát kvality. Európsky certifikát kvality je druhým znakom úspechu a preukazuje, že projekt dosiahol určitý európsky štandard. Jeho udelenie navrhuje národná podporná služba a pre nás to znamená, že práca našich žiakov pod vedením Mgr. Jany Koštialikovej bola ocenená na najvyššej európskej úrovni. Všetkým realizátorom projektu patrí veľké ďakujem.

 • Jesenné prázdniny

  Jesenné prázdniny  31.10. - 2.11.2018. Začiatok vyučovania po prázdninách 5.11.2018 (pondelok).

 • Oznam

  Riaditeľstvo základnej školy oznamuje zákonným zástupcom žiakov, že na 29.10.2018 udeľuje riaditeľské voľno z prevádzkových dôvodov.

 • Vyhodnotenie zberu gaštanov

  Vyhodnotenie zberu gaštanov

  Tohtoročná úroda gaštanov bola, rovnako ako úroda v ovocných sadoch, veľmi bohatá. Svedčí o tom množstvo vyzbieraných gaštanov v našej škole. Žiaci spolu priniesli 1005,7 kg gaštanov. Najusilovnejších zberačov odmeníme po jesenných prázdninách. Ďakujeme, že Vám nie je ľahostajný život lesnej zveri.

 • Týždeň zdravej výživy

  Týždeň zdravej výživy

  S príchodom jesene a babieho leta sme si i tento rok pripomenuli 16. október - Svetový deň zdravej výživy. To, ako sa majú deti stravovať, čo je vhodné, či nevhodné v ich veku jesť a v akom množstve, teoreticky ovládajú. Ale ako hovorí naše porekadlo: „Je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť.“ My sme toto poznanie ešte znásobili tým, že žiaci nielen videli, ale aj pracovali.

  V rámci týždňa zdravej výživy, ktorý na našej škole prebiehal od  15.10. – 19.10, žiaci na hodinách techniky pripravovali zdravé a chutné šaláty. Tým sme im oveľa viac priblížili zdravú stravu. Sme si istí, že to malo lepší efekt ako len monotónne rozprávanie , či ukazovanie obrázkov. V neposlednom rade žiaci „plody“ svojej práce aj veľmi radi skonzumovali. Popri príprave šalátov sa dozvedeli aj mnohé ďalšie informácie o tom, aké je dôležité prijímať vitamíny predovšetkým v prírodnej forme, teda v ovocí a v zelenine.

  Verím, že sme v našich žiakoch zapálili aspoň malinké svetielko chuti k zdravšiemu životnému štýlu.

                                     Mgr. S. Hofierková

 • Medzinárodný deň školských knižníc

  Medzinárodný deň školských knižníc

  Skutočné knižnice – skutočné vzdelávanie:

  100 rokov od vzniku Česko-Slovenska.“

   

   

     Tohoročný  dvadsiaty druhý október  sa celou našou školou šírila historická atmosféra, ktorú  bolo cítiť z každej triedy či učebne. Zapojili sme sa do 14. ročníka celoslovenského projektu „Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice.“

    V téme sa  spájali dva fenomény - kniha  a história, bez ktorých si vzdelávanie  nevieme  ani predstaviť. Knihy sú zdrojom poznania, ale aj zábavy. Majú  dôležité poslanie pri formovaní  osobnosti, rozširujú  detské  obzory, vedomosti či vyjadrovacie schopnosti detí.  Prebudiť v žiakoch lásku ku  knihám a k čítaniu,  je snom každého učiteľa.

  Mládež by mala poznať aj históriu, preto je potrebné   vytvárať a formovať kritické historické vedomie žiakov,  aby dokázali pochopiť minulosť a prítomnosť krajiny, v ktorej žijú. Aby poznali  dôležité míľniky slovenskej i svetovej histórie a uvedomovali si potrebu mierového spolunažívania všetkých národov. Aby sa stala storočná história Slovákov, ktorá bola tohoročnou témou, pre žiakov zaujímavá a pestrá, využili sme zážitkové metódy a  formy živého a dramatického rozprávania  učiteľov.

  Čaro našej školskej knižnice umocnili  vzácne staré knihy, učebnice, fotografie, obrazy vysvedčenia, drevené školské tašky či  peračníky, ktoré dotvárali príjemnú historickú atmosféru a mohlo sa  začať vyučovanie -  „ V dnešnej knižnici po  starom.“  Tak znelo motto našej aktivity, ktorú prihlasujeme do súťaže o najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice. Absolvovali ho žiaci šiestych ročníkov pod vedením pani učiteľky slovenského jazyka, ktorá v tento deň vyzerala ako zo „starého filmu“ - dlhé čierne šaty, vlasy stiahnuté do drdola, prísny výraz tváre či trstenica v ruke , nahnali strach nejednému nezbedníkovi. Na pomoc sme si prizvali aj   bývalú pani učiteľku,  Mgr. Magdalénu Kobzovú,  ktorá  vyučovala ešte  za čias socializmu, no aj v dôchodkovom veku žije aktívny kultúrno- spoločenský  život. Vedie mestskú kroniku,  je korektorkou Ilavského mesačníka či  autorkou knihy Almanach škôl ilavských. Svojím zaujímavým  rozprávaním urobila prierez rôznymi  obdobiami  známej ilavskej rodiny  Štefana Rausa , ktorej súčasťou je aj ona.  Štefan Raus  bol učiteľom, organistom a historikom - kronikárom Ilavy. Podľa neho je pomenovaný aj dnešný mestský park . Žiaci si mohli pozrieť jeho  vysvedčenia ešte z čias Rakúsko-Uhorska či  zoznámiť sa s archaizmami označujúcimi vyučovacie  predmety. Pracovali aj  s Inojazyčným slovníkom, ktorý bol vydaný v roku 1921 a hľadali  v ňom rozdiely v pravopise a výslovnosti .Čítali  z kníh, v ktorých mali slovesá iné prípony ako tie dnešné a podarilo sa im aj vyvodiť súvislosť so ženským rodom podstatných mien . Vyskúšali si písať husím pierkom a kriedou na tabuľku. Dozvedeli sa, kedy vznikla prvá škola v Iliavke, prelistovali si mestskú kroniku, poprezerali staré  fotografie, kládli množstvo otázok  a ani sa nenazdali, ako rýchlo skončila vyučovacia hodina.

  Prostredníctvom histórie sa žiaci oboznamujú s konaním ľudí v rôznych životných situáciách. Z dejín získavame  veľa životných skúseností. História nám poskytuje mnoho otázok, na  ktoré  sa nedá zodpovedať okamžite, ale dávajú nám príležitosť uvažovať a  hľadať vlastné odpovede .

  Dejiny majú byť zaujímavé, majú poskytovať prehľad, udržiavať tradície a viesť k poznaniu seba samého. A o to sme sa snažili za pomoci rodičov, ktorí nám poskytli vzácne  rodinné historické klenoty, z ktorých školská knihovníčka pripravila expozíciu v  knižnici. Ďakujeme aj tým, ktorí obliekli svoje deti do krojov či iných historických šiat a prejavili tak určitú spolupatričnosť.

  O tom, že takáto forma vyučovania sa našim žiakom páčila, že každý si zodpovedal  alebo dostal odpoveď  na tú  svoju otázku z histórie, svedčia vyjadrenia  žiakov.

    

  Viď fotogaléria

   

                                                                     PaedDr.Ľubica Ladecká

   

 • Zber papiera

  Oznamujeme žiakom a zákonným zástupcom žiakov, že od 15.10. - 24.10.2018 bude v našej škole zber papiera. Odovzdávať ho môžete denne  od 12,30  - 16,30 h pánovi školníkovi Jancovi v areáli školy do  pristaveného kontajnera. Oceníme troch najlepších zberačov  z 1. aj 2. stupňa finančnou odmenou. 20 € odmeníme i  najúspešnejšiu triedu. 

 • Multilateral Seminar Crete 2018

  Multilateral Seminar Crete 2018

  V dňoch 18. - 20. októbra sa na Kréte v Grécku uskutočnil medzinárodný seminár pre učiteľov prvého stupňa ZŠ s názvom “Open Sources Tools in eTwinning projects“, organizovaný Gréckou národnou podpornou službou eTwinning. Na seminári sa účastnili učitelia z Grécka, Malty, Španielska, Portugalska, Rakúska, Spojeného kráľovstva, Nórska, Fínska, Dánka, Švédska, Slovinska, Albánska a aj štyri učiteľky zo Slovenska. Jednou z nich bola aj Mgr. Ivana Ch. Kupčov, ktorá tam zastupovala našu základnú školu, ktorá sa právom hrdí titulom Škola eTwinning. Cieľom projektu nebolo len naučiť učiteľov nové nástroje kódovania, využívať rôzne aplikácie a kreatívne pristupovať k riešeniu problémov, ale predovšetkým zblíženie sa učiteľov a nadviazanie vzájomných kontaktov pre budúcu spoluprácu.     

strana:

Novinky

Kontakt

 • ZÁKLADNÁ ŠKOLA, MEDŇANSKÁ 514/5, 019 01 ILAVA
  Medňanská 514/5, 019 01 Ilava
 • +42142/44 65 293
  +42142/44 64 140
  a fax+42142/44 65 293

Fotogaléria