• Cieľ a poslanie

Cieľ a poslanie žiackeho parlamentu

Len taká škola môže byť skutočne úspešná, ktorá prostredníctvom edukačného procesu učí žiakov realizovať zmysluplné činnosti, poznať ich cieľ, vedieť si vybrať pre jeho dosiahnutie vhodné prostriedky, hľadať správne postupy a objektívne zhodnotiť dosiahnuté výsledky. Učí svojich žiakov pracovať, oddychovať, premýšľať, komunikovať, organizovať, slušne sa správať, rozumieť sebe, iným ľuďom aj okoliu, vedieť spolupracovať, dodržiavať pravidlá, posudzovať a tvoriť hodnoty. Tieto schopnosti je možné u žiakov postupne rozvíjať aj prostredníctvom efektívne fungujúceho žiackeho parlamentu, kde má žiak priestor na rozvoj svojej osobnosti, talentu a záujmov, učí sa chápať a uplatňovať svoje práva ako aj občianske a pracovné povinnosti. Aktívna činnosť a angažovanosť žiakov v žiackom parlamente podporuje rozvoj ich sociálnych zručností ako je napr. iniciatíva, vytrvalosť, trpezlivosť, zodpovednosť, tvorivé riešenie problémov, pomoc iným, snaha o dosiahnutie cieľov a iné.

Vytvorenie a fungovanie žiackeho parlamentu je prejavom demokratizácie a humanizácie súčasnej školy. Tento iniciatívny a poradný orgán vedenia školy je súčinný pri plánovaní a realizácií školského života a vyučovania.

Žiacky parlament sa vyjadruje k podstatným otázkam, návrhom a opatreniam školy v oblasti výchovy a vzdelávania, zastupuje žiakov vo vzťahu k riaditeľovi a vedeniu školy, predkladá návrhy a stanoviská, podieľa sa na tvorbe a dodržiavaní školského poriadku, spolupracuje na projektoch a aktivitách, ktoré reprezentujú školu, pomáha organizovať mimoškolské aktivity a podieľa sa tak významne na kultúre a tradíciách školy.