Hej, hej, hej, hej, sokoly, z výšky hľadia na to všetko, čo nás bolí... Naša planéta Zem má veľa drobných boliestok i veľkých bolestí. Týmito slovami rozhlasovej relácie sa začal tohtoročný sviatok osláv Svetového Dňa Zeme v našej škole. Hlavným zámerom bolo, aby sme sa čo - to dozvedeli o ďalších boliestkach našej planéty Zem, a aby sme tieto boliestky aspoň trošku, tak svojpomocne žiacky, aj liečili.
V tomto roku sme si pripomenuli už 48. výročie osláv Svetového Dňa Zeme, lebo po 1.krát sa oslavoval 22. apríla 1970. Každoročne sa v rámci Svetového Dňa Zeme vyhlasuje aj ústredná téma.
Kampaň Dňa Zeme 2018 má názov „Koniec znečistenia plastmi – World without Plastic Pollution“ - a je zameraná na poskytovanie informácií a následnú prevenciu v oblasti znečistenia našej planéty plastmi. Jej cieľom je zmeniť svet súčasnosti na svet budúcnosti a dosiahnuť zásadnú zmenu správania sa človeka v oblasti plastov. Plasty totiž zaplavujú našu planétu ako novodobý mor! Keď sa obzrieme okolo seba, hneď zazrieme plasty aj tam, kde by sme to ani nečakali... A plastové predmety sa v prírode môžu rozkladať až 1000 rokov! U nás na Slovensku sa vyprodukuje skoro 3 milióny ton komunálneho odpadu ročne, od každého jedného obyvateľa Slovenskej republiky je to viac ako 320 kg! A z tohto množstva sa recykluje iba 8 percent! V porovnaní s krajinami EÚ je to naozaj veľmi málo... U nás v škole sa už viac rokov snažíme znižovať množstvo vyprodukovaného komunálneho odpadu. Väčšina žiakov sa aktívne do triedenia odpadu – teda separovania, čo je triedenie odpadu podľa druhu odpadu, aj zapája. V triedach sú umiestnené nádoby na plasty a papier, teda odpad, ktorý sa v triede produkuje najviac. Na chodbách sa nachádzajú nádoby na triedenie plastov, papiera, skla a kovov, v škole máme tiež nádoby na žiarivky a použité batérie.
V našom školskom prostredí si 22. apríl, Deň Zeme, každoročne pripomíname rôznymi aktivitami, a tak sa aj my, žiaci základnej školy, pripájame k napĺňaniu celosvetovej výzvy. Aj tento rok sme si opäť oživili naše vedomosti o triedení odpadu, a trochu ich aj rozšírili a samozrejme utvrdili. Súčasťou aktivít bolo aj dobrovoľné mapovanie divokých skládok odpadu vo svojom okolí. Žiaci na túto činnosť dostali námet na začiatku mesiaca apríl. Ich úlohou bolo objaviť divokú skládku odpadu, vyfotiť sa pri nej a fotku s popisom lokality, kde odpadový nález našli, zaslať na môj mail. Až 34 žiakov II.stupňa sa do tejto dobrovoľnej ekoaktivity zapojilo, za čo si vyslúžilo krásnu ekojednotku.. Sú to nasledovní žiaci:
5.A – Nikolas Noga, Filip Žáčik, Alex Púš, Matúš Šúkala, Maroš Kotlaba, Esther Derková a Sárka Kajanová
5.B – Vaneska Hajasová, Vaneska Ptáčková a Mathias Minárik
5.C – Lukáš Sládek, Patrik Kain, Dominika Čelková, Soňa Dorušincová, Silvia a Simonka Vlkové
6.B – Paľko Ház a Katka Štefancová
7.A – Matej Bielik, Táňa Turzová, Kristínka Baginová, Izabela Bartáková a Vlaďka Hanková
7.B – Katka Házová, Mirka Černejová a Andrej Semančík
8.A – Gabriel Prekop, Damián Minárik
8.B – Oliver Mogora, Timotej Horák, Kristián Kebísek, Michal Melicher, Nikolas Staňo a Kristínka Berkyová
Z týchto žiakov si 7 žiakov prevzalo ocenenie pani riaditeľky. Sú to nasledovní žiaci, ktorí dobrovoľný námet rozšírili o svoj individuálny ekoprístup:
Simonka a Silvinka Vlkové z 5.C triedy, ktoré si počas výletu na Oravu všimli aj odpadové negatíva v chránenej oblasti a spracovali ich do poučného dokumentu,
Katka Házová zo 7.B, ktorá vyzbierala časť odpadu pod kanálskym mostom v Ilave a natočila o tom aj video,
Izabelka Bartáková a Vlaďka Hanková zo 7.A triedy, ktoré opakovane vyzbierali vrece odpadu na vyhliadke pri Bowlingu v Ilave a o svojom čine urobili fotodokumentáciu, spracovali prezentáciu a natočili video,
Tánička Turzová s Kristínkou Baginovou zo 7.A triedy, ktoré sa išli poprechádzať po poli pod Laštekmi, následne, keď zistili ako to tam vyzerá, tak zobrali 5 vriec, vyzbierali odpad a tiež svoju činnosť zdokumentovali fotografiami a prezentáciou.
Na záver už len dodávam – počas osláv Dňa Zeme sme sa do hĺbky zamysleli nad tým, kde a ako chceme žiť! A urobili sme pre svoj plnohodnotný život aspoň niečo - aj takými maličkosťami, ako je triedenie odpadu, mapovanie skládok odpadu, či dobrovoľné vyčistenie svojho znečisteného okolia...
„Ak pohneme jedinou vecou v prírode, zistíme, že je prepojená s celým zvyškom sveta.“ (John Muir)
Ing. Katarína Hulínková, koordinátor ENV