22.marec bol vyhlásený za Svetový deň vody v roku 1992 Valným zhromaždením OSN na Konferencii OSN o životnom prostredí a rozvoji v Riu de Janeiro.
Témou Svetového dňa vody 2025 je „Ochrana ľadovcov“.
Ľadovce sa topia rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Ako sa planéta v dôsledku klimatických zmien otepľuje, náš zamrznutý svet sa zmenšuje. Kolobeh vody našej planéty sa stáva nepredvídateľný a extrémny. Miliardy ľudí sužujú záplavy, suchá, zosuvy pôdy, stúpanie hladiny morí. Ústup ľadovcov celkovo poškodzuje všetky globálne ekosystémy.
Zachovanie ľadovcov je dôležité pre prežitia ľudstva. K ich zachovaniu a aby sme spomalili ústup ľadovcov je potrebné znížiť emisie skleníkových plynov a nakladať so všetkou vodou, aj tou roztopenou z ľadovcov, udržateľnejším spôsobom pre ľudí a planétu. Ochrana ľadovcov vyžaduje celosvetovú spoluprácu na zmiernenie dôsledkov klimatických zmien.
OSN vyhlásila rok 2025 za Medzinárodný rok ochrany ľadovcov.
Rok 2025 zároveň zaviedol aj nový environmentálny deň - 21. marca 2025 sa konal prvý Svetový deň ľadovcov s cieľom zvýšiť globálne povedomie o kritických súvislostiach medzi kryosférou (časťou zemského telesa, ktorá je pokrytá ľadom alebo snehom), zmenou klímy, kolobehom vody, ekonomikou, životným prostredím a spoločnosťou.
V roku 2023 stratili ľadovce viac ako 600 gigaton vody, čo je najväčšia hromadná strata za posledných 50 rokov.
Asi 70 % sladkej vody na Zemi existuje vo forme snehu alebo ľadu.
Život takmer 2 miliárd ľudí priamo závisí od vody z ľadovcov – pitná voda, poľnohospodárstvo, výroba energie.
Zvýšené topenie ľadovcov výrazne prispieva k zvýšeniu globálnej hladiny morí, pričom dnešná hladina mora je asi o 20 cm vyššia ako v roku 1900.
Obmedzenie globálneho otepľovania na 1,5 °C by mohlo zachrániť ľadovce na dvoch tretinách lokalít Zeme.
Stav ľadu a snehu na Zemi ovplyvňuje každú živú bytosť.
Ochrana zamrznutých vodných zdrojov je dôležitá pre našu súčasnosť i budúcnosť.
Zdroj: https://www.un.org/en/observances/water-day
Ing.Katarína Hulínková, koordinátor ENV