Usporiadali sme súťaž:ˇ´Učesy, účesy, super účesy. Možno z nás vyrastú budúce stailistky a superkaderníčky.
Usporiadali sme súťaž:ˇ´Učesy, účesy, super účesy. Možno z nás vyrastú budúce stailistky a superkaderníčky.
28. novembra deti z ŠKD navštívili Krajinu remesiel. Zapojili sme sa do tvorivých dielni v DK Ilava, ktoré poriadalo CVČ. Modelovali z hliny ako hrnčiari, vyskúšali si prácu pernikárov, čipkárov a maliarov. Odniesli si krásne spomienky a vlastné výroobky.
1. decembra sa žiaci 4.A a 4.B triedy, pod vedením triednych učiteliek zúčastnili exkurzie do hvezdárne a planetária v Hlohovci.
Cesta autobusom trvala necelú hodinu a pol, ktorú sprevádzal neutíchajúci dážď.
A keďže počasie neprialo, nemohli sa žiaci presvedčiť, ako sa dá sledovať naša slnečná sústava prostredníctvom odborných prístrojov. Za to ich čakal zaujímavý program v obrovskej premietacej miestnosti s kupolou, vybavenou zvláštnym prístrojom. Premietané bolo video, ktorým sa žiaci zoznámili a orientovali na oblohe v našich zemepisných šírkach. Dozvedeli sa zaujímavé informácie o planétach v slnečnej sústave, ako sa môžu orientovať na oblohe vďaka najjasnejšej hviezde Sirius, Polárke, ako vyzerá mliečna dráha a v akom ročnom období sa dajú sledovať siluety jednotlivých znamení na oblohe.
Po programe, ktorý trval hodinku a pol sa žiaci oddýchnutí, rozčarovaní, naplnení informáciami, ale i nabudení túžbou hľadať čo najviac informácií o vesmíre vracali späť do školy.
Mgr. Ingrid Príbelszká
V utorok 2.12.2014 si žiaci 2.-5. ročníka zmerajú svoje všeobecné znalosti v súťaži Všetkovedko.
S deťmi sme odštartovali RALLYE. Nechýbala zábava, povzbudzovanie a adrealín. Mladí pretekári prekonali všetky prekážky.
Počuli ste už niekedy o "ponožkových psoch"? Projekt s týmto názvom totiž vyhlásila Pestrá spoločnosť a jeho cieľom je priblížiť deťom a širokej verejnosti pomoc asistenčného psa v živote handicapovanej osoby. Zároveň ponúka možnosť byť netradične osobne zainteresovaný na ich výcviku, pretože tieto jednoduché figúrky z ponožiek budú po dokončení ponúknuté na predaj. Výťažok z predaja pôjde na výcvik asistenčných psov. Na uhradenie výcviku jedného takéhoto psa je potrebné zhotoviť a predať až 2000 ponožkových psíkov.
Žiaci 1. stupňa začali šiť svoje výtvory na hodine pracovného vyučovania. Nakoľko je však tento výrobok náročnejší na čas, poprosili sme šikovné mamičky a babičky o pomoc pri domácom dokončení. Ani by ste neverili, koľko najrozmanitejších rás sa nám podarilo vytvoriť! Komu nechýbajú šikovné ruky a ochota pomôcť, môže si to vyskúšať spolu s nami. Projekt trvá celý školský rok. Viac na www.ponozkovypes.cz.
Mgr. Janka Koštialiková
V školskom roku 2013/2014 sa žiaci 1.-4. ročníka pod vedením svojich triednych pani učiteliek zapojili v rámci programu Partnerstvo škôl eTwinning do česko-slovenského projektu s názvom "Ostrovy objavov". Za realízáciu tohto projektu im bol dňa 31.10.2014 udelený Európsky certifikát kvality ako ocenenie za vynikajúcu prácu.
Opäť streda!
20.11.2014 vo štvrtok o 10.00 h sme pre žiakov 2. stupňa pripravili kultúrno-vzdelávací program Zneužívanie moci - Moc masmediálneho priemyslu od umeleckej agentúry Špeciál Art z Nitry.
7. XI. 2014 ZŠ Ilava poskytla priestory telocvične na odohratie zápasov v obvodnom kole vo florbale. Zúčastnili sa ho ZŠ Košeca, Pruské, Mikušovce. Sebastián Derka, Tomáš Dražkovec, Oskar Pagáč, Erik Petrovič, duo Maroš a Martin Vrábel, Jakub Stano, Mário Mutala, Jakub Horák a Samuel Púš reprezentovali našu ZŠ. Skóre 13 : 7 zabezpečilo chlapcom postup z 1. miesta do okresného kola, ktoré sa uskutoční 12. XI. 2014 v Dubnici nad Váhom. Chlapci, gratulujeme a držíme palce v okresnom kole!
Žiaci siedmych ročníkov si 11.11.2014 prehĺbia a upevnia teoretické vedomosti zo slovenského jazyka a literatúry i geografie na exkurzii v Martine. Navštívia Maticu slovenskú a národný cintorín.
.... o exkurzii
Matica slovenská
„História pre národ živý je tým, čím svedomie pre človeka.“
Jozef Miloslav Hurban
Odkiaľ pochádzame? Kde sú naše korene? Ako žili naši predkovia? Akými cestami sme došli k našej súčasnosti? Ako vznikol náš jazyk? To všetko sú otázky, ktoré vyplývajú z prirodzenosti človeka, a pre ktoré žiaci siedmych ročníkov 11. novembra navštívili mesto Martin - sídlo Matice slovenskej. Formou zážitkového učenia si doplnili vedomosti zo slovenského jazyka , dejepisu i geografie. Spoznali mesto Martin aj Maticu slovenskú. Formu zaujímavého výkladu sa dozvedeli, že Matica sa stala symbolom národno-zákonných snáh utláčaných slovanských národov. Zistili, že bola spolkom Slovákov, s cieľom rozvíjať kultúru, jazyk a osvetu. Oboznámili sa tiež s významom slovného spojenia „národná grošová zbierka“, do ktorej sa zapájali všetci národne uvedomelí Slováci, a na základe ktorej sa v roku 1864 začala výstavba Matice slovenskej. Navštívili dom Jozefa Cígera Hronského, ktorého siedmaci spoznali aj z iného pohľadu ako len autora kníh Smelý zajko či Budkáčik a Dubkáčik. No a nakoniec zašli na známy martinský cintorín. Počasie nám prialo, tak sme venovali na chvíľku spomienku našim literárnym velikánom, ktorí tu odpočívajú. Verím, že takouto formou si žiaci viac uvedomia a nezabudnú ,že popri prijatí štúrovskej slovenčiny bol aj vznik Matice slovenskej významným úspechom slovenského národného hnutia.
Mgr. Ľubica Ladecká
4. 11. 2014 si žiaci 5.ročníkov prehĺbia teoretické vedomosti z geografie na exkurzii vo hvezdárni v Žiari nad Hronom. Prajeme im slnečné počasie.
V dňoch 30.10. - 31.10.2014 budú jesenné prázdniny. Vyučovanie sa opäť začne v pondelok 3.11.2014.
Posledný pondelok v mesiaci október - 27.10.2014 je venovaný školským knižniciam. Žiakom 1.-4. ročníka sme pripravili aktivity súvisiace s čítaním a vzťahom ku knihám. Prvákom sa predstavia rozprávkou vyspelejší čitatelia 4. ročnika, druháci sa všetkým pochvália svojimi obľúbenými knihami, tretiaci a štvrtáci sa zamyslia nad tým, aký bude hrdina kníh v budúcnosti. Už teraz netrpezlivo čakáme na to, ako sa výtvarne alebo literárne popasujú so zadanými úlohami..
....z MDŠK
Obrázkový príbeh
„Kniha je základom poznania, učiteľom vekov, vládcom kráľovstva ducha,“ povedal dávno niekto múdry. Dodnes je považovaná za zdroj múdrosti, rozvíja našu fantáziu, núti nás premýšľať, či správne sa vyjadrovať , jednoducho, tvorí neodmysliteľnú súčasť života mnohých z nás. Dnešná moderná doba, najmä výdobytky techniky, pomaly vytláčajú tento fenomém do úzadia a mladí ľudia, bohužiaľ, čoraz viac strácajú záujem o čítanie kníh. Ako pedagóg robím na hodinách slovenského jazyka všetko pre to, aby kniha ešte nestratila ono magické čaro, pre ktoré ju nazvali priateľom človeka. Naša škola sa každoročne zapája do celoslovenského projektu, ktorý sa uskutočňuje pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - Medzinárodného dňa školských knižníc. Jeho cieľom je zábavnými formami práce s knihou podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihám, školskej knižnici a k čítaniu. Pre tento školský rok bola vyhlásená téma- Sila prostredníctvom spoločenstva- kolegialita, rozmanitosť, vízia. Po spoločných úvahách sme sa s mojimi žiakmi- siedmakmi dohodli, že zužitkujeme znalosti nedávno získané v projekte Praktik, presnejšie v tábore- Zaži to! Prostredníctvom sily nášho spoločenstva vytvoríme víziu knižnice budúcnosti a spracujeme ju ako komiks. K realizácii našej vízie sme si pripravili scenár , kostýmy robotov, fotoaparát a notebook. Využili sme priestory školskej knižnice a počítačovej učebne, v ktorých sme si zahrali scénky a zhotovili fotografie použité v komikse. Príbeh má jednoduchý dej. Poukazuje na knižnice a ľudí dnešnej doby, na čítanie klasických kníh, ktoré v budúcnosti úplne nahradia elektronické knihy, počítače, tablety a samozrejme, roboty. Čo sa však stane, keď zlyhá elektrická energia? Predsa nastane návrat ku klasickým knihám, ktoré prežijú každú dobu a navždy zostanú priateľmi človeka či robota.
Mgr. Ľubica Ladecká
Poradie tried 5. – 6. ročníka
1. miesto: VI.B
2. miesto: V.A
3. miesto: V. C
4. miesto: VI.A
5. miesto: V.B
Poradie tried 7. – 9. ročníka
1. miesto: IX .B
2. miesto: VIII. A
3. miesto: VII.A
4. miesto: VII.B
5. miesto: IX. A
6. miesto: VIII.B
Tridsiatim trom žiakom z našej školy sa podarilo zažiť päť úžasných dní vďaka národnému projektu „Praktik – Praktické zručnosti cez neformálne vzdelávanie v práci s mládežou“, ktorý realizuje IUVENTA a spolufinancuje Európsky sociálny fond. Cieľom projektu je zabezpečiť, realizovať a šíriť programy pre mládež s využitím inovatívnych metód zážitkového učenia. Trenčiansky kraj sa v rámci témy „In Média“ zameriava na podporu využívania IKT prostredníctvom neformálneho vzdelávania a interaktívnych zážitkových metód, s cieľom odovzdať informácie mladým ľuďom a pracovníkom s mládežou, nielen ako používať IKT, ale aj ako čítať mediálny obsah, ako ho selektovať a správne pochopiť. Dve vyučujúce z našej školy sa do projektu zapojili, a tak škola získala nielen spoluprácu na projekte, ktorý dopĺňa formálne vzdelávanie , ale aj možnosť ponúknuť svojim žiakom bezplatný tábor - Zaži-to! Päť dní si deti v krásnom prostredí Športhotela Bojnice užívali slnečné dni , ktorými nás matka príroda po celý čas pobytu obdarila, aj aktívne zážitkové hry a workshopy zamerané na fotografovanie, prácu s kamerou, výrobu rekvizít, prácu s PC programami, tvorbu animácií, strihanie a iné techniky. Samozrejme, že v tábore nesmela chýbať ani zábava vo forme karaoke show či športové aktivity, ktoré boli súčasťou stopovačiek , nočnej hry a večernej opekačky. Celý pobyt v tábore sa však niesol v duchu veľkej pátracej akcie, v ktorej deti –špióni rozdelení do piatich tímov, hľadali indície napomáhajúce vyriešiť záhadu, ktorá sa v hoteli odohrala tesne pred naším príchodom. Vyvrcholením pátrania bol slávnostný galavečer, na ktorom každý tím špiónov na základe získaných indícií predstavil vlastné video o vyriešení záhady. Všetky tímy úlohu splnili a tým boli špióni slávnostne povýšení na agentov. Päť dní utieklo ako voda a ani sme sa nenazdali, nastal čas lúčenia. Nejedno oko neostalo suché, keď sa autobus pomaly vzďaľoval od základne V.A.J.N.( Výberová akadémia jednotky najlepších), tak sme pomenovali hotel, v ktorom sme boli ubytovaní, za tým všetkým, čo sme prežili. Verím, že sme všetci získali veľa nových informácií a zručností, spoznali nových ľudí a prežili chvíle, na ktoré budeme dlho s láskou spomínať.
Mgr. Ľubica Ladecká
22. októbrové popoludnie bolo výnimočným pre našich najmladších žiakov, prvákov. Pred zrakmi svojich pani učiteliek i zrakmi svojich rodičov museli preukázať vedomosti a zručnosti, ktoré ich predurčili vstúpiť do "cechu školského." Prechodom cez ceruzkovú bránu sa všetci stali platnými členmi našej školy a pani učiteľky Mgr. Lýdia Horáková a Mgr. Anna Hýllová ich dekorovali slávmostnými stužkami. Na pamiatku si odniesli Imatrikulačný list a malý darček. Prajeme im veľa usilovnosti a trpezlivosti v ich práci.
Dňa 6.11.2014 sa uskutoční pre prihlásených žiakov 8. a 9. ročníka testovanie Komparo. Deviataci si urobia "generálnu skúšku" na testovanie z matematiky a slovenského jazyka a literatúry, ktoré ich naostro čaká v apríli a ôsmaci si overia svoje vedomosti a zručnosti aj vo všeobecných študijných predpokladoch.
16. 10. 2014 si žiaci šiestych a siedmych tried upevnili vedomosti z dejepisu na exkurzii v Bojniciach v Múzeu praveku. Návšteva ZOO bola pre mnohých živou opakovacou hodinou biológie.
28.10. 2014 sa žiaci ôsmych a deviatych ročníkov našej školy zúčastnia exkurzie v Maďarsku v meste Győr. Prezrú si historickú časť mesta a navštívia jedno z najnovších vzdelávacích a turistických atrakcií – interaktívne výstavisko, zamerané na mobilitu, dopravu a vozidlá. Vyskúšajú si interaktívne exponáty, atrakcie, zúčastnia sa na zaujímavých laboratórnych fyzikálnych pokusoch. Veríme, že MOBILIS umožní žiakom prehĺbiť vedomosti z fyziky a automobilového priemyslu.
... z exkurzie
Dňa 28.10 sa žiaci Základnej školy v Ilave z 9. A,B a 8. B zúčastnili v maďarskom župnom meste Győri interaktívnej výstavy pod názvom Mobilis, ktorá sa spájala s vyučovacím predmetom fyzika, geografia, chémia. Formou hry si vyskúšali rôzne zákonitosti fyziky a zopakovali učivo. V rámci interaktívnej výstavy Mobilis si žiaci mohli samostatne vyskúšať dopravné prostriedky, rozpoznávať zákonitosti svetla a objaviť ďalšie nové zákonitosti. Asistenti Mobilisu si získali pozornosť všetkých žiakov, ktorí sa mohli priamo zapojiť do motivačných pokusov. Ďalším krokom bola prehliadka univerzity, modernej knižnice, študentského mestečka, na konci ktorého sa nachádzalo toto výstavné interaktívne centrum – MOBILIS. Žiaci si mohli po prehliadke univerzity pozrieť radnicu v Győri a prejsť sa mestom. Počas celej návštevy v Győri nás sprevádzala tlmočníčka, ktorá nás previedla i celým mestom. Po dni plnom nezvyčajných zážitkov a nových podnetov sme sa s našimi hosťami rozlúčili a vydali sa na cestu domov. Exkurzia v Győri sa všetkým žiakom veľmi páčila a ešte v ten deň sa pýtali, kedy sa uskutoční podobná exkurzia.
Ing. Iveta Kolkusová
Powered by aSc EduPage