Európsky deň jazykov
26. september je každý rok dňom jazykov v celej Európskej únii. Neľahká situácia, ktorá vládne celým svetom nám našťastie nebráni pracovať v online priestore so zahraničnými partnermi, aby sme si rozšírili naše vedomosti o jazykoch, používaných obyvateľmi Európskej únie, a preto sme sa tento rok rozhodli pri príležitosti tohto významného dňa realizovať medzinárodný projekt. V týždni od 21.9. do 25.9. 2020 sme sa na hodinách cudzích jazykov „pozreli na zúbky“ nám veľmi príbuznému jazyku, češtine. Pre učiteľov to bolo veľmi ľahké, pretože mnohí z nich si pamätajú ešte časy, keď Slovensko a Česko tvorili jeden štát a s češtinou prichádzali do kontaktu pravidelne. Pre žiakov deviateho ročníka, ktorí sa do tohto e-Twinningového projektu zapojili, to bol troška tvrdší oriešok, ale zvládli ho so cťou. V prvej fáze projektu žiaci vytvorili zoznam slovenských slov, ktoré sme poslali našim českým partnerom, aby sa slová pokúsili správne preložiť do ich jazyka. Podobný zoznam sme dostali aj my od našich českých priateľov. Musím veľmi pochváliť našich deviatakov, pretože ani také náročné české slovíčka ako žížala, snídane či brýle im vôbec nerobili problémy. Keďže českí žiaci si s niektorými slovami poradiť nevedeli, poslali sme im ako pomôcku obrázky a anglický preklad slov. V ďalšej fáze projektu sme slová prekladali do angličtiny a nemčiny. Vznikol tak veľmi zaujímavý, krátky slovensko.-česko-anglicko-nemecký slovník netradičných slov.
Verím, že žiaci v obidvoch krajinách si rozšírili slovnú zásobu a naučili sa správny význam slov, a to hneď v troch rôznych jazykoch. Podstatné však je, že sme sa nielen naučili, ale aj zabavili. Ak by vás zaujímalo, ako náš slovník vyzerá, už čoskoro si ho budete môcť pozrieť na stránke našej školy v sekcii e-Twinning.
O medzinárodnú spoluprácu je naozaj veľký záujem, o čom svedčí aj fakt, že sme boli oslovení francúzskou školou, ktorej žiaci nám mali záujem poslať pozdravy k Európskemu dňu jazykov. Naši žiaci sú tiež veľmi šikovní, a preto na hodinách výtvarnej výchovy pod vedením pani učiteľky Budiačovej vytvorili krásne pozdravy, po nemecky, anglicky a francúzsky ich napísali a poslali. Čakáme a tešíme sa na poštu z Francúzska.
Miková Adriana