Riaditeľstvo ZŠ oznamuje, že 21.11.2018 / streda / udeľuje riaditeľské voľno žiakom 6. - 9. ročníka z dôvodu Testovania žiakov 5. ročníka. Žiaci 6. - 9. ročníka, ktorí sa stravujú v ŠJ, budú zo stravy na tento deň odhlásení. Ak by sa chceli v tento deň stravovať, musia sa na stravu v ŠJ prihlásiť do 16.11.2018 /piatok/.
Novinky
- 08nov
Oznam
- 11nov
Bedminton - okresné kolo
Dňa 6.11.2018 v Ilave v športovej hale TJ SOKOL sa uskutočnilo okresné kolo v bedmintone žiakov ZŠ. Súťaže sa zúčastnili ZŠ s MŠ Mikušovce, Gymnazium Dubnica nad Váhom , ZŠ s MŠ Sídlisko Centrum I Dubnica nad Váhom a ZŠ Ilava. Našu školu reprezentovali Nikola Trebulová z 9.B a Vladimíra Hanková z 8.A. Umiestnili sa na 2.mieste.
Za pekný výsledok v súťaži žiačkam ďakujeme a srdečne blahoželáme!
Mgr. Joanna Ďurišová
- 11nov
Zber papiera - vyhodnotenie
Spoločnými silami sme nazbierali 5275 kg papiera.
Najúspešnejší zberači I. stupeň:
- miesto – Beňo Tobias – 433 kg – 3.B
- miesto – Štefancová Sárka – 253 kg – 4.A
- miesto – Horák Tadeáš – 240 kg – A
Najúspešnejší zberači II. stupeň:
- miesto – Černejová Miriam – 425 kg – 8.B
- miesto – Remenárová Lenka – 306 kg – 5.A
- miesto – Kalusová Ema – 138 kg – 7.A
Najúspešnejšou triedou v zbere papiera je 3.A – 911 kg – 36,44 kg na žiaka.
Všetkým zberačom ďakujeme a víťazom blahoželáme.
Mgr. Eva Balonová
- 09nov
Poďakovanie
Vedenie ZŠ ďakuje všetkým rodičom, príbuzným a známym našich žiakov, ktorí nám poskytli, zapožičali rôzne materiály ( knihy, vysvedčenia, obrazy, ....) na tematický deň Medzinárodný deň školských knižníc 22.10.2018. Keďže tento bol venovaný 100. výročiu vzniku ČSR, v našej školskej knižnici sme zriadili malé múzeum , aby sme priblížili žiakom históriu, obdobia, v ktorých žili ich predchádzajúce generácie. ĎAKUJEME!
- 08nov
Tvorivé dielne
Európsky týždeň odborných zručností
SOŠ v Pruskom nás, žiakov 8.ročníka, pozvala dňa 8.11.2018 na Tvorivé dielne v rámci Európskeho týždňa odborných zručností. Tvorivé dielne boli orientované na prácu s papierom, aranžérsky výrobok a cukrárenskú výrobu. Vyrábali sme darčekovú krabičku v tvare vianočného stromčeka a vizitky. Pani majsterka nám ukázala i pletenie z papiera, ktoré je v dnešnej dobe veľmi obľúbenou činnosťou. Pri aranžérskom výrobku sme si mohli vytvoriť vlastný náramok z umelých kvietkov. Fantázii sa medze nekládli a my sme si vyrobili vkusné náramky, ktoré sme si ihneď uviazali na ruky. Veď nech všetci v Ilave vidia, akí sme my šikovní Tento deň sa mali ale asi najlepšie naši ,,cukrári″. Prečo? Pretože zdobili medovníky a vytvárali rôzne ozdoby a výrobky zo slaného cesta. A čo s nevydarenými perníkmi? No predsa šup do bruška...áno, aj sme sa ich veru pekne prejedli
Zážitkové učenie je jedno z najefektívnejších a najvhodnejších foriem učenia sa žiakov. My sme sa dnes o tom presvedčili a už teraz sa tešíme na ďalší zážitok z učenia nielen v našich školských laviciach.Mgr. Dominika Budiačová
- 08nov
Beseda
Beseda o Pápežských misijných dielach
V utorok 6. novembra sa žiaci 6. až. 8. ročníka v rámci vyučovania náboženskej výchovy zúčastnili na besede s riaditeľom Pápežských misijných diel na Slovensku, s kňazom Mgr. Ivanom Kňaze. Spoločne nahliadli do života ľudí v krajinách tretieho sveta. Dozvedeli sa zaujímavé informácie o tom, ako žijú deti v Keni ale i tom, že pomáhať netreba iba ľuďom, čo sú ďaleko, ale najmä tým, ktorých máme vo svojej blízkosti. Oboznámili sa s projektmi, ktoré realizuje Cirkev zo Slovenska, a ktorých cieľom je podporiť rozvoj školstva i zdravotníctva v krajinách tretieho sveta. Žiaci mali možnosť klásť otázky, na ktoré dostávali zaujímavé odpovede a malé "misionárske darčeky."
Cieľom besedy bolo, aby si uvedomili, že "misionár" nie je len človek, ktorý odchádza zo svojej vlasti, aby pomáhal chudobným, ale každý pokrstený. Veď pomáhať máme vždy a všade.
PaedDr. M. Baginová
- 08nov
BURZA DETSKÉHO OBLEČENIA BOLA OPÄŤ O POMOCI
Je tu jeseň a s ňou prišla v poradí už šiesta Burza detského oblečenia, obuvi a hračiek, konaná v dňoch 19. 10. - 21. 10. 2018 pod záštitou Rady rodičov pri ZŠ Ilava. Počasie nám opäť prialo a tešili sme sa priazni mamičiek, oteckov, starých rodičov a detičiek nielen z nášho mesta, ale aj okolitých obcí. Nezvyčajne vyššie jesenné teploty ovplyvnili aj nákupy. Tí , ktorí ešte nenakúpili v predstihu zimné veci, využili túto možnosť a za symbolické ceny získali krásne vecičky pre svoje detičky. Touto cestou by som sa chcela poďakovať pani riaditeľke Mgr. Jarmile Janošíkovej za poskytnutie priestorov telocvične. Karol Zifčák, Peter Janco a Rudolf Krcheň sa postarali o zabezpečenie a rozmiestnenie stolov. Benjamín Behan z 5. B triedy, Larka Urbanovský zo 7. A triedy a Danielka Švachová spolu s Kristínkou Pócsovou zo 7. B triedy sa postarali o plynulý priebeh registrácie a ukladania tovaru na stoly a vešiaky. Všetky veci boli prehľadne uložené a označené, čo kupujúcim uľahčilo ich výber a zároveň aj šetrilo čas. Veľké poďakovanie patrí hlavne obetavým rodičom – Vladimíre Kurusovej, Silvii Stanovej, Márii Cabajovej, Vierke Jáňovej, Lenke Jáňovej, Lucii Striškovej, Miriam Turzovej, Alexandre Marcinovej, Dagmare Felis, Daniele Švachovej, Nadi Urbánkovej, Eve Batlovej, Tomášovi Damaškovi, Miroslave Eliášovej a pani učiteľkám Lýdii Horákovej a Joanne Ďurišovej. Lenka Kurusová, Lenka Ďurišová, Matejko Marcin a Adamko Striško boli našimi veľkými pomocníkmi. Svojou vytrvalosťou, energiou a nadšením podávali výkony ako dospelí. Poďakovanie patrí aj všetkým mamičkám, ktoré darovali staršie oblečenie a obuv. Ponúkli sme ho opäť sociálne slabším rodinám. Výťažok z tejto akcie – 242 € sme venovali rodine pána Patrika Živojinova, ktorá v lete utrpela veľkú stratu – stratu milovanej mamičky a manželky. Preto veľká vďaka patrí všetkým tým, ktorí našu akciu podporili, zúčastnili sa jej a dokonca sa vzdali svojho zisku z predaných veci. Sme radi, že sme mohli aspoň trošku pomôcť. Vždy je vhodný čas, urobiť niečo správne.
PhDr. Jana Urbanovský, predsedníčka Rady rodičov ZŠ
- 04nov
Európsky certifikát kvality
V týchto dňoch získal minuloročný etwinningový projekt KOSMOTOUR PROXIMA ďalšie ocenenie - Európsky certifikát kvality. Európsky certifikát kvality je druhým znakom úspechu a preukazuje, že projekt dosiahol určitý európsky štandard. Jeho udelenie navrhuje národná podporná služba a pre nás to znamená, že práca našich žiakov pod vedením Mgr. Jany Koštialikovej bola ocenená na najvyššej európskej úrovni. Všetkým realizátorom projektu patrí veľké ďakujem.
- 15okt
Jesenné prázdniny
Jesenné prázdniny 31.10. - 2.11.2018. Začiatok vyučovania po prázdninách 5.11.2018 (pondelok).
- 15okt
Oznam
Riaditeľstvo základnej školy oznamuje zákonným zástupcom žiakov, že na 29.10.2018 udeľuje riaditeľské voľno z prevádzkových dôvodov.
- 26okt
Vyhodnotenie zberu gaštanov
Tohtoročná úroda gaštanov bola, rovnako ako úroda v ovocných sadoch, veľmi bohatá. Svedčí o tom množstvo vyzbieraných gaštanov v našej škole. Žiaci spolu priniesli 1005,7 kg gaštanov. Najusilovnejších zberačov odmeníme po jesenných prázdninách. Ďakujeme, že Vám nie je ľahostajný život lesnej zveri.
- 26okt
Týždeň zdravej výživy
S príchodom jesene a babieho leta sme si i tento rok pripomenuli 16. október - Svetový deň zdravej výživy. To, ako sa majú deti stravovať, čo je vhodné, či nevhodné v ich veku jesť a v akom množstve, teoreticky ovládajú. Ale ako hovorí naše porekadlo: „Je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť.“ My sme toto poznanie ešte znásobili tým, že žiaci nielen videli, ale aj pracovali.
V rámci týždňa zdravej výživy, ktorý na našej škole prebiehal od 15.10. – 19.10, žiaci na hodinách techniky pripravovali zdravé a chutné šaláty. Tým sme im oveľa viac priblížili zdravú stravu. Sme si istí, že to malo lepší efekt ako len monotónne rozprávanie , či ukazovanie obrázkov. V neposlednom rade žiaci „plody“ svojej práce aj veľmi radi skonzumovali. Popri príprave šalátov sa dozvedeli aj mnohé ďalšie informácie o tom, aké je dôležité prijímať vitamíny predovšetkým v prírodnej forme, teda v ovocí a v zelenine.
Verím, že sme v našich žiakoch zapálili aspoň malinké svetielko chuti k zdravšiemu životnému štýlu.
Mgr. S. Hofierková
- 22nov
Florbal - chlapci
Do galérie Florbal - chlapci boli pridané fotografie.
- 26okt
Medzinárodný deň školských knižníc
Skutočné knižnice – skutočné vzdelávanie:
100 rokov od vzniku Česko-Slovenska.“
Tohoročný dvadsiaty druhý október sa celou našou školou šírila historická atmosféra, ktorú bolo cítiť z každej triedy či učebne. Zapojili sme sa do 14. ročníka celoslovenského projektu „Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice.“
V téme sa spájali dva fenomény - kniha a história, bez ktorých si vzdelávanie nevieme ani predstaviť. Knihy sú zdrojom poznania, ale aj zábavy. Majú dôležité poslanie pri formovaní osobnosti, rozširujú detské obzory, vedomosti či vyjadrovacie schopnosti detí. Prebudiť v žiakoch lásku ku knihám a k čítaniu, je snom každého učiteľa.
Mládež by mala poznať aj históriu, preto je potrebné vytvárať a formovať kritické historické vedomie žiakov, aby dokázali pochopiť minulosť a prítomnosť krajiny, v ktorej žijú. Aby poznali dôležité míľniky slovenskej i svetovej histórie a uvedomovali si potrebu mierového spolunažívania všetkých národov. Aby sa stala storočná história Slovákov, ktorá bola tohoročnou témou, pre žiakov zaujímavá a pestrá, využili sme zážitkové metódy a formy živého a dramatického rozprávania učiteľov.
Čaro našej školskej knižnice umocnili vzácne staré knihy, učebnice, fotografie, obrazy vysvedčenia, drevené školské tašky či peračníky, ktoré dotvárali príjemnú historickú atmosféru a mohlo sa začať vyučovanie - „ V dnešnej knižnici po starom.“ Tak znelo motto našej aktivity, ktorú prihlasujeme do súťaže o najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice. Absolvovali ho žiaci šiestych ročníkov pod vedením pani učiteľky slovenského jazyka, ktorá v tento deň vyzerala ako zo „starého filmu“ - dlhé čierne šaty, vlasy stiahnuté do drdola, prísny výraz tváre či trstenica v ruke , nahnali strach nejednému nezbedníkovi. Na pomoc sme si prizvali aj bývalú pani učiteľku, Mgr. Magdalénu Kobzovú, ktorá vyučovala ešte za čias socializmu, no aj v dôchodkovom veku žije aktívny kultúrno- spoločenský život. Vedie mestskú kroniku, je korektorkou Ilavského mesačníka či autorkou knihy Almanach škôl ilavských. Svojím zaujímavým rozprávaním urobila prierez rôznymi obdobiami známej ilavskej rodiny Štefana Rausa , ktorej súčasťou je aj ona. Štefan Raus bol učiteľom, organistom a historikom - kronikárom Ilavy. Podľa neho je pomenovaný aj dnešný mestský park . Žiaci si mohli pozrieť jeho vysvedčenia ešte z čias Rakúsko-Uhorska či zoznámiť sa s archaizmami označujúcimi vyučovacie predmety. Pracovali aj s Inojazyčným slovníkom, ktorý bol vydaný v roku 1921 a hľadali v ňom rozdiely v pravopise a výslovnosti .Čítali z kníh, v ktorých mali slovesá iné prípony ako tie dnešné a podarilo sa im aj vyvodiť súvislosť so ženským rodom podstatných mien . Vyskúšali si písať husím pierkom a kriedou na tabuľku. Dozvedeli sa, kedy vznikla prvá škola v Iliavke, prelistovali si mestskú kroniku, poprezerali staré fotografie, kládli množstvo otázok a ani sa nenazdali, ako rýchlo skončila vyučovacia hodina.
Prostredníctvom histórie sa žiaci oboznamujú s konaním ľudí v rôznych životných situáciách. Z dejín získavame veľa životných skúseností. História nám poskytuje mnoho otázok, na ktoré sa nedá zodpovedať okamžite, ale dávajú nám príležitosť uvažovať a hľadať vlastné odpovede .
Dejiny majú byť zaujímavé, majú poskytovať prehľad, udržiavať tradície a viesť k poznaniu seba samého. A o to sme sa snažili za pomoci rodičov, ktorí nám poskytli vzácne rodinné historické klenoty, z ktorých školská knihovníčka pripravila expozíciu v knižnici. Ďakujeme aj tým, ktorí obliekli svoje deti do krojov či iných historických šiat a prejavili tak určitú spolupatričnosť.
O tom, že takáto forma vyučovania sa našim žiakom páčila, že každý si zodpovedal alebo dostal odpoveď na tú svoju otázku z histórie, svedčia vyjadrenia žiakov.
Viď fotogaléria
PaedDr.Ľubica Ladecká
- 15okt
Zber papiera
Oznamujeme žiakom a zákonným zástupcom žiakov, že od 15.10. - 24.10.2018 bude v našej škole zber papiera. Odovzdávať ho môžete denne od 12,30 - 16,30 h pánovi školníkovi Jancovi v areáli školy do pristaveného kontajnera. Oceníme troch najlepších zberačov z 1. aj 2. stupňa finančnou odmenou. 20 € odmeníme i najúspešnejšiu triedu.
- 23okt
Multilateral Seminar Crete 2018
V dňoch 18. - 20. októbra sa na Kréte v Grécku uskutočnil medzinárodný seminár pre učiteľov prvého stupňa ZŠ s názvom “Open Sources Tools in eTwinning projects“, organizovaný Gréckou národnou podpornou službou eTwinning. Na seminári sa účastnili učitelia z Grécka, Malty, Španielska, Portugalska, Rakúska, Spojeného kráľovstva, Nórska, Fínska, Dánka, Švédska, Slovinska, Albánska a aj štyri učiteľky zo Slovenska. Jednou z nich bola aj Mgr. Ivana Ch. Kupčov, ktorá tam zastupovala našu základnú školu, ktorá sa právom hrdí titulom Škola eTwinning. Cieľom projektu nebolo len naučiť učiteľov nové nástroje kódovania, využívať rôzne aplikácie a kreatívne pristupovať k riešeniu problémov, ale predovšetkým zblíženie sa učiteľov a nadviazanie vzájomných kontaktov pre budúcu spoluprácu.
- 23okt
Deň jablka
Pri príležitosti Svetového dňa výživy (16.október) sme v týždni od 15.októbra do 19.októbra 2018 na prvom stupni našej školy realizovali blokové vyučovanie ku Dňu jablka. Všetky triedy sa zodpovedne podujali venovať niekoľko vyučovacích hodín tomuto zdravému ovociu. v triedach sme jablká porovnávali, súťažili sme o najkrajšie, najväčšie či najmenšie jabĺčko. A aby nám táto úroda nevyšla nazmar, nakoniec sme ich pokrájali a spoločne si na nich pochutnali a doplnili vitamíny.
V prvých ročníkoch žiaci absolvovali krátke cvičenia spojené so spevom, čítali maľované čítanie o jabĺčku a jabĺčka aj vyrábali a lepili.
V druhých ročníkoch nám jabĺčka spríjemnili matematiku, slovenčinu, žiaci cvičili s jablkami v telocvični aj ich tvorili z papiera na výtvarnej výchove.
Tretiaci si potrápili svoje hlávky pri riešení slovných úloh o jablkách, prečítali si, ako sa jabloň mení počas roka, kedy a ako sa jablká oberajú a taktiež vyrábali 3D papierové jabĺčka na výtvarnej výchove.
Štvrtáci ako najstarší využili jabĺčka najmä pri opakovaní vybraných slov, čítali text plný faktov o tomto chutnom a zdravom ovocí. Tvorili taktiež krásne prirovnania, z ktorých môžeme spomenúť napríklad tie, že jablko je osviežujúce ako letný vánok, guľaté ako Jupiter či obité ako detské kolená. O jablká (hoci len papierové), sa súťažilo na hodine matematiky, na hodine prírodovedy žiaci vyrezávali zvieratká zo svojich jabĺčok, prepisovali báseň o jablku do wordu na informatike, či spievali pesničky o jablku, pričom ku klasickým pesničkám pribudla aj jedna modernejšia a medzi deťmi populárna - Jabĺčko od speváčky Kristíny.
Nezabudli sme si, samozrejme, dôkladne s deťmi pripomenúť, že okrem toho, že sú jablká zdravé, plné vitamínov, dôležité pre naše zuby, trávenie a imunitu, aké dôležité je dbať o to, aby jabĺčka, ktoré sa chystáme zjesť, boli vždy umyté a čisté.
Všetci sme boli spokojní, že sme si zopakovali svoje vedomosti a mnoho nového sme sa znovu naučili. Najviac nás ale tešilo, koľko energie a síl na zvyšok dňa sme načerpali z vitamínov v zjedených plodoch.
Mgr. L. Pavlovičová
- 19okt
Exkurzia v Múzeu praveku
16.10.2018 sa žiaci 6.ročníka pod vedením učiteliek Mgr. Juríčkovej a Mgr. Ondrejkovej vybrali do Múzea praveku v Bojniciach. Cieľom ich putovania bolo nie len overenie svojich vedomostí, ale tiež získanie nových informácií z obdobia praveku, ktoré zasiahlo aj Slovensko. Pri vstupe nás čakal milý mladý sprievodca. Otvoril nám bránu a mohli sme vstúpiť. Zaujímavosťou tohto múzea je to, že sa nachádza vonku. A keďže nám vyšlo aj krásne počasie, výklad a expozície sme si mohli naozaj vychutnať.
Žiaci reagovali pohotovo na otázky sprievodcu. A musím ich pochváliť, že väčšina odpovedí bola správne. Žiaci si mohli vyskúšať aj „lov večere“. Žiaľ, asi by sme pomreli od hladu. Sprievodca nám prezradil zaujímavosti o náleze mamuta, či o tom, ako lovili a žili naši predkovia. Na záver prehliadky boli pre žiakov pripravené tvorivé dielne. V skupinkách museli správne využiť informácie, ktoré sa dozvedeli v priebehu prehliadky. A taktiež si každá skupina obliekla svojho „neandertálca“. Nakoniec sme si všetci zatancovali na zvuky bubnov, kostí a iných predmetov.
A vzhľadom k tomu, že počasie nám naozaj prialo, žiaci si mohli užiť návštevu ZOO, kde si spravili množstvo fotografií. A vďaka výbornému pánovi šoférovi sme sa všetci vrátili domov vporiadku.
Mgr. Zuzana Ondrejková
- 15okt
Burza detského oblečenia, obuvi a hračiek
Rodičovské združenie pri ZŠ Ilava Vás srdečne pozýva na
JESENNO-ZIMNÚ BURZU DETSKÉHO OBLEČENIA, OBUVI A HRAČIEK
Dňa: 19.10. - 21.10.2018
V: TELOCVIČNI ZŠ Ilava
19.10. PIATOK PRÍJEM tovaru a hneď aj PREDAJ (8:00 - 18:00 hod.)
20.10. SOBOTA PREDAJ tovaru v TELOCVIČNI ZŠ (8:00 – 18:00 hod.)
21.10. NEDEĽA PREBRATIE nepredaného tovaru a vyúčtovanie ( 14:00 – 16:00 hod.)
REGISTRÁCIA VOPRED:
Mobil: 0907 213 826 E-mail: janulka3123@gmail.com
VÝŤAŽOK Z BURZY VENUJEME RODINE PATRIKA ŽIVOJINOVA
- 09okt
Základný plavecký výcvik
V termíne od 1.10. do 5.10.2018 sa uskutočnil základný plavecký výcvik žiakov 3. ročníka v Krytej plavárni v Púchove. Plaveckého výcviku sa zúčastnilo 47 žiakov (3.A – 22 žiakov, 3.B – 25 žiakov). Výcvik prebiehal na plavárni v čase od 8:00 hod. do 11:00 hod s 20 minútovou prestávkou. Viedli ho odborní plaveckí inštruktori, ktorí žiakov v prvý deň rozdelili na začiatočníkov a pokročilých. Prostredníctvom rôznych hier a súťaží oboznamovali žiakov s vodou, učili ich správnemu dýchaniu a pohybu vo vode. Naučili ich splývať s plávacou doskou a postupne im vysvetľovali základy jednotlivých plaveckých štýlov. V posledný deň plaveckého výcviku pripravili pre žiakov vytrvalostné plavecké súťaže a merali každému žiakovi vzdialenosť, ktorú dokázal sám zaplávať. Zo všetkých zúčastnených žiakov iba dvaja žiaci v posledný deň splývali s doskou, všetci ostatní dokázali sami zaplávať určitú vzdialenosť. Medzi najlepších plavcov patrili: Tadeáš Horák, Daniel Holbus, Lukáš Bartoš, Dávid Krajčí, Jakub Lysák. Všetci žiaci na konci výcviku dostali od inštruktoriek vysvedčenie, na ktorom mali zaznamenané, koľko metrov sami zaplávali. Už teraz sa všetci tešia na zdokonaľovací plavecký výcvik, ktorý sa uskutoční v marci.
Mgr. Slávka Štefancová