V stredu 20. novembra 2019 sa uskutoční
testovanie žiakov 5. ročníka ZŠ
z matematiky a slovenského jazyka a literatúry.
Ďalšie informácie:
https://zsilava.edupage.org /Testovanie5 a 9
www.nucem.sk/MERANIA/Testovanie5 2019
V stredu 20. novembra 2019 sa uskutoční
testovanie žiakov 5. ročníka ZŠ
z matematiky a slovenského jazyka a literatúry.
Ďalšie informácie:
https://zsilava.edupage.org /Testovanie5 a 9
www.nucem.sk/MERANIA/Testovanie5 2019
Je tu jeseň a s ňou prišla v poradí už ôsma Burza detského oblečenia, obuvi a hračiek, konaná v dňoch 18. 10. - 20. 10. 2019 pod záštitou Rady rodičov pri ZŠ Ilava. Počasie nám opäť prialo a tešili sme sa priazni mamičiek, oteckov, starých rodičov a detičiek nielen z nášho mesta, ale aj okolitých obcí. Nezvyčajne vyššie jesenné teploty ovplyvnili aj nákupy. Tí , ktorí ešte nenakúpili v predstihu zimné veci, využili túto možnosť a za symbolické ceny získali krásne vecičky pre svoje detičky. Touto cestou by som sa chcela poďakovať pani riaditeľke Mgr. Dane Škultétyovej za poskytnutie priestorov telocvične. Karol Zifčák, Peter Janco, Rudolf Krcheň, žiaci ôsmych a deviatych ročníkov sa postarali o zabezpečenie a rozmiestnenie stolov. Adamko Striško zo 4.A, Klárka Galová z 5.C, Lujza Cabajová zo 6.A, Benjamín Behan zo 6.B, Vaneska Ptáčková zo 7.B, Marianka Mončeková a Larka Urbanovský z 8.A, Danielka Švachová z 8.B a Lenka Kurusová zabezpečili plynulý priebeh registrácie a ukladania tovaru na stoly a vešiaky. Všetky veci boli prehľadne uložené a označené, čo kupujúcim uľahčilo ich výber a zároveň aj šetrilo čas. Veľké poďakovanie patrí hlavne obetavým rodičom – Vladimíre Kurusovej, Silvii Stanovej, Daniele Švachovej, Dagmare Felis, Zuzane Kovalovej, Lucii Striškovej, Miriam Turzovej, Zuzane Ptáčkovej, Vierke Jantovej, Lucii Vrtíkovej, Eve Kolmanovej a Milade Bellovej. boli našimi veľkými Poďakovanie patrí aj všetkým mamičkám, ktoré darovali staršie oblečenie a obuv. Ponúkli sme ho opäť sociálne slabším rodinám. Výťažok z tejto akcie – 130€ sme venovali Kristínke Korienkovej, ktorá trpí od narodenia rôznymi chorobami. Veríme, že jej aspoň trošku pomohli pri spolufinancovaní rôznych terapií. Kristínka má vrodenú vývojovú chybu mozgu - poruchu centrálneho nervového systému, cysty na mozgu, vrodenú vývojovú chybu očí, jazvy na očkách, hypotóniu, hypertóniu, epilepsiu, oneskorený psychomotorický vývin. Aby svoje telíčko správne rozhýbala pomáhajú jej pravidelné rehabilitácie. Preto veľká vďaka patrí všetkým tým, ktorí našu akciu podporili a zúčastnili sa jej. Zároveň ďakujeme všetkým, čo nám na burzu doniesli aj plastové vrchnáčiky, ktorými sme naplnili dve veľké vrecia. Za 1 tonu plastových vrchnáčikov získa Kristínka len 180€, čo je veľmi smutné až mrazivé zistenie. Preto Vás prosíme, nevyhadzujte tieto vrchnáčiky a zbierajte ich aj naďalej pre Kristínku, pretože jej môžu pomôcť k realizácii pravidelných rehabilitácií. Môžete ich nosiť do základnej školy. Sme radi, že sme mohli aspoň trošku pomôcť. Vždy je vhodný čas, urobiť niečo správne. Ďakujeme.
PhDr. Jana Urbanovský predseníčka Rady rodičov ZŠ
Upozorňujeme rodičov, že v škole sa objavili vši. Skontrolujte, prosím vlasy svojich detí. Ďakujeme.
V týchto dňoch získal náš minuloročný etwinningový projekt OUR CHALLENGES, ktorý realizovali žiaci bývalej 4.A triedy pod vedením Mgr. J.Koštialikovej, ďalšie ocenenie - Európsky certifikát kvality. Európsky certifikát kvality je druhým znakom úspechu a preukazuje, že projekt dosiahol určitý európsky štandard. Jeho udelenie navrhuje národná podporná služba a pre nás to znamená, že naša práca bola ocenená na najvyššej európskej úrovni, za čo patrí všetkým realizátorom projektu veľké ďakujem!
Deti musíme viesť k zdravému spôsobu života každý deň. Najlepším spôsobom je vlastný pozitívny príklad rodiča ,učiteľa ktorý sa hoci aj nepriamo zúčastňuje na výchove detí a mládeže. 16. október je Svetový deň zdravej výživy. V tento deň si žiaci vypočuli rozhlasovú reláciu o zdravom stravovaní a nasledujúci týždeň prakticky predviedli svoje zručnosti. V dňoch od 21.10. – 25.10. prebiehal v našej škole Týždeň zdravej výživy, kedy sme sa na hodinách techniky presúvali do kuchynky. Tu sa z detí na chvíľu stávali malí kuchári. Žiaci si podľa vlastných chutí pripravovali ovocné a zeleninové šaláty. Krájali, strúhali, miešali a samozrejme nakoniec plody svojho úsilia s veľkou chuťou aj skonzumovali. Podľa viacerých vyučujúcich i po rozhovoroch s deťmi príprava šalátov bola pre ne nielen spôsobom pripravenia zdravého jedla, ale aj úsmevnou a zábavnou činnosťou. Popri nej sa dozvedeli aj viaceré informácie o vitamínoch, mineráloch, vláknine, ktoré sa v ovocí a zelenine nachádza.
Žiaci majú viacero informácií o zdravom životnom štýle, o potrebe pohybu, dostatku tekutín, nevyhnutnosti dostatočného množstva spánku, ale aj o dôležitosti zdravého stravovania. Už len tieto teoretické poznatky aplikovať aj v bežnom živote.
A preto majme na pamäti starú múdrosť: „Nežijeme preto, aby sme jedli, jeme preto, aby sme žili.“
Mgr. S. Hofierková
Malý futbal – Pohár SLSP
Dňa 16.10.2019 v Dubnici nad Váhom sa konalo okresné kolo žiackeho turnaja v malom futbale, na ktorom sa zúčastnili aj naši žiaci. Tím pod vedením Mgr. Šimona Šima predviedol veľmi disciplinovaný a obetavý výkon. Žiaci absolvovali namáhavých 5 zápasov v rade, čo sa následne odrazilo na ich konečnom výsledku. Taktiež nemalým spôsobom ovplyvnilo výsledok aj zranenie obrancu, ktorý si v druhom zápase nešťastným spôsobom zlomil nohu. Chlapci zo Zš Medňanská odohrali o zápas viac ako ich neskorší súper v boji o medaily, keďže pôsobili v skupine B, v ktorej bolo o tím viac. Napriek všetkému a silnej konkurencii žiaci dosiahli skvelý výsledok a hanbu našej škole rozhodne nespravili. Vynikajúco reprezentovali, čo potvrdili skvelým 3. miestom. Za úspešnú reprezentáciu ďakujeme Mgr. Šimonovi Šimovi , Jonášovi Baginovi 7.C, Richardovi Kameništiakovi 7.C,Danielovi Kezniklovi 7.C, Timotejovi Kajanovi 6.B, Timotejovi Turzovi 6.B, Lukasovi Vronkovi 6.B, Marcovi Prekopovi 5.C, Jakubovi Kisovi 5.B, Stanislavovi Vytlačilovi 5.C. a prajeme veľa ďalších úspechov.
Od literatúry k vede
Pojem Turčiansky sv. Martin sa takmer každému spája najmä s jednou významnou inštitúciou – Maticou slovenskou. Matica slovenská bola a je pre nás ustanovizeň, v rámci ktorej sú navzájom prepojené kultúra, literatúra, dejiny i veda.
Počas literárnej exkurzie, dňa 28. 10., žiaci 9. ročníka nahliadli do tajov a histórie Matice slovenskej. Prostredníctvom lektorky si nielen zopakovali svoje vedomosti z literatúry a dejepisu, ale odchádzali s uceleným prehľadom dejinných udalostí, ktoré sa spájajú s touto inštitúciou. Výklad bol obohatený o dobové fotografie, dokumenty a na nádvorí sa týčili busty národných dejateľov. Zapamätali sme si, že slovo matica pochádza zo srbského jazyka a znamená včelí úľ.
Návšteva Martina sa pre nás neskončila. Kroky smerovali do Centra popularizácie fyziky, kde mali žiaci pripravenú interaktívnu hodinu fyziky zameranú na dynamiku pohybov. Vyučovanie viedol Dr. Beňuška, ktorý získal európske ocenenie za inovatívny a moderný prístup vo vyučovaní fyziky. Deviataci s oduševnením plnili pokyny. Najskôr realizovali fyzikálne pokusy a následne si sami tvorili fyzikálne poučky k jednotlivým javov. Na vlastnej koži si vyskúšali účinky elektrického prúdu na ľudský organizmus, pomenovali priebeh letu rakety do vesmíru z fyzikálneho hľadiska a zopakovali si pojmy gravitačná sila a rýchlosť.
Žiaci si uvedomili, že fyzika je zvládnuteľná veda. Veď je všade okolo nás! V jeden deň sme spojili možno nespojiteľné – dejiny literatúry a fyziku.
Obohatení o nové poznatky sme smerovali domov, do Ilavy. Pre každého učiteľa je najväčšou odmenou, keď vidí splnený cieľ zorganizovanej exkurzie a najmä spokojných žiakov. Spoločne sa tešíme na ďalšie podnetné akcie.
PaedDr. Lucia Siranová
VEDELI STE, ŽE:
• 1 tona zberového papiera zachráni 17 stromov.
• Jeden Slovák spotrebuje za svoj život až 100 stromov.
• Viac ako 70 ľudí príde o kyslík vyrúbaním jedného dospelého stromu.
• Papier je možné recyklovať 5 až 8-krát a následne kompostovať.
• Z recyklovaného papiera sa vyrábajú najkvalitnejšie výrobky.
• Celková ročná produkcia papiera je 800 kg na obyvateľa SR.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do jesenného zberu papiera. Spoločnými silami sme zachránili 136 stromov /taký menší lesík/ .
Matematická úloha na jesenné prázdniny : Koľko ton papiera sme nazbierali? :-)
1. stupeň
1. miesto - Tobias Beňo / 4.B- 605 kg
2. miesto - Karolína Kolmanová / 1.B- 519 kg
3. miesto - Timotej Boháčik / 4.A- 367 kg
Najlepšia trieda: 4.A - 1395,5 kg
Zberači nad 100kg:
2. stupeň
1. miesto - Sára Štefancová / 5.A - 219 kg
2. miesto - Silvia Vlková / 7.C - 216 kg
3. miesto - Tomáš Černý / 6.A - 149 kg
Najlepšia trieda: 5.A - 395,5 kg
Zberači nad 100kg:
Najlepší zberači boli odmenení finančnými aj vecnými cenami priamo u pani riaditeľky!
Mgr. Slávka Štefancová
Je jedným zo sviatkov, kedy môžu deti ukázať svoju kreativitu v podobe masiek a strašidiel. Žiaci zo 4. A triedy pod vedením pani učiteľky Mgr. Slávky Štefancovej vniesli svojou strašidelnou veršovankou Halloween aj do našich prváckych tried ./viď fotogaléria/
Ďakujeme! :-)
Vedeli ste o tom, že existuje Deň jabĺk? Je to 21. október. Jabĺčka si takýto deň určite zaslúžia, pretože patria medzi najzdravšie druhy ovocia a pomáhajú napraviť rôzne problémy s trávením a imunitou.
Žiaci 1.stupňa našej školy si tento deň uctili oslavou jablka blokovým vyučovaním, kde sa táto téma prelínala rôznymi vyučovacími predmetmi. V triedach si pripravili aktivity, ktoré úzko súviseli s naším chutným ovocím – s jablkom.
V tento deň ich čakal kopec zábavy, poučenia, pracovných listov a najmä ochutnávka týchto šťavnatých plodov či koláčikov z nich. Rozhovormi o význame a pôvode jablka, tvorením slov, viet a básní, matematickými úlohami s jablkami a o jablkách, porovnávaním počtu jabĺk podľa farby, boli naplnené hodiny slovenského jazyka a matematiky. Počas hodín výtvarnej výchovy a pracovného vyučovania vznikali lepené či maľované jabĺčka. Dokonca na site skončili aj plátky jabĺk, aby ich deti neskôr ochutnali v sušenej podobe.
Veľmi sa tešíme, že sme sa do tejto celosvetovej aktivity zapojili. Naším cieľom bolo nenásilným a hravým spôsobom podporovať u detí konzumáciu ovocia a zeleniny. Deti boli jablkovým dňom nadšené, veď predsa maškrtiť sa dá i zdravo./ viď fotogaléria/
Mgr. E. Kutejová
10.10.2019 sa žiaci 6.ročníka pod vedením učiteliek Mgr. Ondrejkovej a PaedDr. Mikovej vybrali do Múzea praveku v Bojniciach. Cieľom našej exkurzie bolo nadobudnúť nové informácie z obdobia praveku, ale taktiež overenie si svojich vedomostí získaných na hodinách dejepisu. Pani sprievodkyňa nás už očakávala a my sme mohli vstúpiť do exteriérového múzea.
Žiaci reagovali na otázky sprievodkyne. Tá nám prezradila zaujímavosti o náleze mamuta, či o tom, ako lovili a žili naši predkovia. Na záver prehliadky boli pre žiakov pripravené tvorivé dielne. V skupinkách museli správne využiť informácie, ktoré sa dozvedeli v priebehu prehliadky. A taktiež si každá skupina obliekla svojho „šamana“. Nakoniec sme si všetci zatancovali na zvuky bubnov, kostí a iných predmetov.
Zavítali sme aj do Domu ilúzií, ktorý našich žiakov naozaj očaril svojou vynaliezavosťou, atrakciami, farebnosťou, ale technickými novinkami. Žiaci odchádzali s množstvom fotiek a zážitkov.
Mgr. Zuzana Ondrejková
Aktivita atletického klubu - DAILA
Dňa 19.10.2019 sa uskutočnil Detský štafetový kros v Trenčíne, ktorého sa zúčastnilo 8 žiakov ( dve 4. členné družstvá) z nášho atletického klubu. Deti si zmerali svoje sily so staršími a skúsenejšími žiakmi z iných atletických klubov Trenčianskeho kraja. Vzhľadom na to, že sme boli úplní nováčikovia, umiestnili sme sa na peknom 16. a 18. mieste. Náš atletický klub reprezentovali žiaci 2. a 3. ročníkov. 1. družstvo: Matej Prekop, Ninka Prekopová, Alex Niko a Terezka Dianová , 2. družstvo: Dominika Zlatošová, David Faturík, Nikolka Horečná a Markus Petrek.
Všetkým zúčastneným reprezentantom gratulujeme a prajeme v ďalších súťažiach veľa úspechov.
Mgr. Lýdia Horáková
Úspechy našich žiakov v Korešpondenčnej súťaži Jarné kolo 2019
Na našej škole od minulého školského roka trénuje v atletickom klube Detská atletika Ilava – Daila 46 žiakov 1. stupňa, pod vedením pedagógov: PaedDr. Ingrid Príbelszkej, Mgr. Lýdie Horákovej a Mgr. Anny Hýllovej.
V Jarnom kole korešpondenčnej súťaže bojovali v disciplínach: skok do diaľky z miesta, odhod penovou loptou a medicimbalom, vytrvalostný beh 3 min. a 6 min.
Najúspešnejšie umiestnenia našich žiakov v jednotlivých disciplínach a kategóriách:
Skok do diaľky z miesta dievčatá U8: Ema Uharčíková 132. miesto/505, Simona Oboňová 132. miesto/505, Natália Komadová 175. miesto/505
Skok do diaľky z miesta dievčatá U10:Dominika Zlatošová 53. miesto/1146, Nikoleta Horečná 90. miesto/1146, Tatiana Jantová 90. miesto/1146
Skok do diaľky z miesta chlapci U8: Alex Niko 53. miesto/623, Matúš Mihál 138. miesto/623, Vladislav Hanko 179. miesto/ 623
Skok do diaľky z miesta chlapci U10: Tobias Janeček 133 miesto/ 1265, Martin Janco 164. miesto/ 1265, Matej Prekop 266. miesto/1265
Odhod penovou loptou dievčatá U8: Natália Komadová 57. miesto/510, Simona Oboňová 63. miesto/510, Shania Berkyová 103. miesto/ 510
Odhod medicimbalom dievčatá U10: Alexandra Hanková 71. miesto/1145, Žaneta Brňáková 172. miesto /1145, Dorota Horáková 229. miesto/1145
Odhod penovou loptou chlapci U8: Alex Niko 104. miesto/626, Samuel Ilončiak 210. miesto/626, Martin Puček 247. miesto/626
Odhod medicimbalom chlapci U10: Markus Petrek 383. miesto/ 1264, Tobias Janeček 400. miesto /1264, Martin Janco 528. miesto /1264
Vytrvalostný beh 3 min. dievčatá U8: Natália Komadová 82. miesto/ 490, Simona Oboňová 115.miesto/ 490, Izabela Kurincová 124. miesto/490
Vytrvalostný beh 6 min. dievčatá U10: Terézia Dianová 160. miesto/1114, Nina Prekopová 169. miesto/1114, Dominika Zlatošová 211. miesto/1114
Vytrvalostný beh 3 min. chlapci U8: Matúš Mihál 10. miesto/600, Samuel Ilončiak 98. miesto/600, Vladislav Hanko 107. miesto/600
Vytrvalostný beh 6 min. chlapci U10: Faturík David 193. miesto/1230, Prekop Matej 256. miesto/120, Janeček Daniel 257. miesto/ 1230
Spracovala : PaedDr. Ingrid Príbelszká
Aktualizovali sme modul Dokumenty školy
Divadlo v anglickom jazyku
Kultúrne vzdelanie a kultúrne zážitky sú v dnešnej, pretechnizovanej dobe vítaným spestrením výchovno-vzdelávacieho procesu pre žiakov i učiteľov. Preto sme veľmi radi využili ponuku už tradičného martinského divadla, ktoré pre žiakov základných škôl každoročne pripravuje divadelné predstavenia. Ich pridanou hodnotou je to, že sú v anglickom jazyku. A tak sa žiaci šiesteho, ôsmeho a deviateho ročníka popasovali s angličtinou trocha netradične, na divadelnom predstavení. Samozrejme, že predstavenie pre šiestakov bolo jazykovo aj tematicky prispôsobené tejto vekovej kategórií a žiaci mali možnosť cestovať so smelým zajkom po celom svete. Predstavenie s názvom „ A Bold Rabbit “ bolo prezentované z polovice v angličtine a z druhej polovice v slovenčine, čiže bolo zrozumiteľné naozaj všetkým.
Predstavenie pre starších žiakov s názvom „ Youtuber “ už vyžadovalo plné sústredenia a lepšiu znalosť anglického jazyka, pretože počas celého predstavenia nezaznelo ani jedno slovenské slovíčko. Téma bola pre žiakov viac než blízka, aktuálna a reálne odzrkadľovala fenomén dnešných teenagerov, život na sieti, vo virtuálnej realite, ďaleko od skutočnosti. Reakcie žiakov boli veľmi pozitíve a všetci odchádzali s pocitom, že anglický jazyk už predsa len nie je pre nich až taký cudzí. Už teraz sa tešíme na ďalšie predstavenia a možnosť využiť nadobudnuté vedomosti z anglického jazyka v reálnych situáciách.
PaedDr. Adriana Miková
Do galérie Exkurzia Martin boli pridané fotografie.
Od literatúry k vede
Pojem Turčiansky sv. Martin sa takmer každému spája najmä s jednou významnou inštitúciou – Maticou slovenskou. Matica slovenská bola a je pre nás ustanovizeň, v rámci ktorej sú navzájom prepojené kultúra, literatúra, dejiny i veda.
Počas literárnej exkurzie, dňa 28. 10., žiaci 9. ročníka nahliadli do tajov a histórie Matice slovenskej. Prostredníctvom lektorky si nielen zopakovali svoje vedomosti z literatúry a dejepisu, ale odchádzali s uceleným prehľadom dejinných udalostí, ktoré sa spájajú s touto inštitúciou. Výklad bol obohatený o dobové fotografie, dokumenty a na nádvorí sa týčili busty národných dejateľov. Zapamätali sme si, že slovo matica pochádza zo srbského jazyka a znamená včelí úľ.
Návšteva Martina sa pre nás neskončila. Kroky smerovali do Centra popularizácie fyziky, kde mali žiaci pripravenú interaktívnu hodinu fyziky zameranú na dynamiku pohybov. Vyučovanie viedol Dr. Beňuška, ktorý získal európske ocenenie za inovatívny a moderný prístup vo vyučovaní fyziky. Deviataci s oduševnením plnili pokyny. Najskôr realizovali fyzikálne pokusy a následne si sami tvorili fyzikálne poučky k jednotlivým javov. Na vlastnej koži si vyskúšali účinky elektrického prúdu na ľudský organizmus, pomenovali priebeh letu rakety do vesmíru z fyzikálneho hľadiska a zopakovali si pojmy gravitačná sila a rýchlosť.
Žiaci si uvedomili, že fyzika je zvládnuteľná veda. Veď je všade okolo nás! V jeden deň sme spojili možno nespojiteľné – dejiny literatúry a fyziku.
Obohatení o nové poznatky sme smerovali domov, do Ilavy. Pre každého učiteľa je najväčšou odmenou, keď vidí splnený cieľ zorganizovanej exkurzie a najmä spokojných žiakov. Spoločne sa tešíme na ďalšie podnetné akcie.
PaedDr. Lucia Siranová
Do galérie Noc výskumníkov boli pridané fotografie.
27. septembra 2019 sa žiaci 6.A, 6.B, 7.B a 7.C spolu s p. učiteľkami Mgr. Zuzanou Ondrejkovou, Mgr. Dominikou Piačkovu, Ing. Danou Zajacovou a p. učiteľom Mgr. Daliborom Gajdom zúčastnili Noci výskumníkov v OC Mirage v Žiline. Žiaci si mohli prejsť rôznymi stanovišťami a riešiť úlohy z fyziky, biológie, informatiky a chémie.
Žiaci mohli pozorovať pohyb krvných buniek v mikroskope, vyskúšať si masáž srdca na figuríne, zodpovedať kvíz o významných fyzikálnych objavoch, vyskúšať si virtuálnu realitu (životné podmienky na Mesiaci) a robotiku a mnoho iných zaujímavých aktivít. Za úspešné absolvovanie každého stanovišťa boli odmenení.
Organizátori Noci výskumníkov pochválili našich žiakov za tvorivosť, trpezlivosť a aktívny záujem o danú problematiku. Univerzita Komenského niektorým našim šikovným žiačikom rozdala informačné letáčiky s očakávaním, že sa o niekoľko rokov stretnú s nimi na prednáškach na pôde univerzity...
Učíme zábavne, učíme moderne, učíme s WOCABEE
Efektívne učenie sa a vyučovanie cudzích jazykov je v posledných rokoch veľmi aktuálnou témou nášho školstva. Žiaci veľmi radi počúvajú piesne v angličtine, nemajú problém si zapamätať rôzne ťažké texty, ale keď príde chvíľa, aby vyjadrili po anglicky svoj názor, postoj, alebo si jednoducho objednali nejaké jedlo, či sa spýtali na správny smer cesty, väčšinou nastáva problém, že akosi nevedia vyloviť v pamäti tie správne slová. Preto sme sa v našej škole rozhodli pomôcť žiakom pri učení sa novej slovnej zásoby využitím aplikácie s názvom Wocabee, ktorá im zábavným spôsobom a rôznymi formami sprostredkuje zvukovú aj písomnú podobu anglických slov a ich slovenských ekvivalentov. Dúfame, že skúšobná, bezplatná mesačná verzia tejto aplikácie osloví mnohých žiakov natoľko, že sa pre nich učenie sa novej slovnej zásoby stane naozaj zábavou a nie nudnou povinnosťou. V prípade záujmu, bude možné túto aplikáciu využívať aj naďalej, avšak už za poplatok, ktorý je približne 0,80 ,- eur za mesiac. Investícia do vzdelania Vašich detí je určite jedna z najlepších, ktoré môžete vo svojom živote urobiť. Rozhodnutie je na Vás.
Powered by aSc EduPage