Dnes, 25.5., sme spustili platby za stravu v školskej jedálni v Edupage v module Platby. Prístup k modulu je cez rodičovské konto a rodič si v ňom môže pozrieť predpis platieb za svoje dieťa/deti a taktiež evidované platby a zostatok zábezpeky.
Novinky
- 25máj
Platby za stravu v školskej jedálni môžete nájsť v Edupage
- 22máj
Biologická olympiáda
Opäť máme dôvod na radosť...
18.mája sa uskutočnilo krajské kolo BIOLOGICKEJ OLYMPIÁDY - kategória E odbornosť botanika, kde nás opäť úspešne reprezentovala Daniela Švachová, žiačka 9.B. Danielka nedala silnej konkurencii žiadnu možnosť a so ziskom plného počtu bodov - získala 204 bodov z 204 možných - sa umiestnila na víťaznom 1.MIESTE a postupuje do celoštátneho kola. Danielke srdečne blahoželáme a prajeme jej veľa síl do ďalšej prípravy a čo najlepšie umiestnenie v celoštátnom kole! Danielka sa svedomito, náročne a dlhodobo pripravuje pod odborným vedením p.uč. Hulínkovej.
- 21máj
SME SÚČASŤOU PROJEKTU HRDINOVIA FAST
Aj deti sa môžu stať hrdinami a zachrániť život.
Deti zo slovenských materských a základných škôl sa môžu zapojiť do celoeurópskej iniciatívy Hrdinovia FAST, ktorej cieľom je vzdelávať deti o príznakoch cievnej mozgovej príhody a naučiť ich zavolať prvú pomoc včas. Na Slovensku realizuje kampaň pacientska organizácia Sekunda pre život a záštitu nad týmto projektom preberalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu. Základné a materské školy, ale aj jednotlivci, sa môžu prihlásiť do bezplatného päťtýždňového vzdelávacieho programu Hrdinovia FAST cez oficiálnu webovú stránku https://bit.ly/hrdinovia_112.
Kampaň je určená pre deti vo veku od 5 do 9 rokov, ktoré sa môžu prostredníctvom zábavných a interaktívnych animovaných materiálov pod vedením učiteľov alebo rodičov naučiť rozpoznávať základné príznaky cievnej mozgovej príhody a privolať prvú pomoc.
Názov Hrdinovia FAST pochádza z anglickej skratky pre určenie príznakov cievnej mozgovej príhody:
F = tvár, A = končatina, S = reč, T = čas.
Trocha štatistických údajov:
- jeden zo štyroch ľudí prekoná v živote cievnu mozgovú príhodu,
- celosvetovo ide o druhú hlavnú príčinu smrti a tretiu najčastejšiu príčinu zdravotného postihnutia,
- cievna mozgová príhoda sa aj napriek tomu dá liečiť – ak zareagujeme včas!
Aj naša škola sa zapojila do tohto projektu, prostredníctvom pani učiteľky Mgr. Lýdie Horákovej, ktorá doň prihlásila svojich 23 žiakov z 3. A triedy. Žiaci sú projektom nadšení, vystrihujú masky, kreslia obrázky starým rodičom, hrajú sa rôzne tematické hry, týždenne sa zoznámia s jednu e-knihu, ale hlavne sa naučia, ako pomôcť svojim starkým v prípade cievnej mozgovej príhody.
Učebné moduly kampane sa sústreďujú okolo animovaných postáv starých rodičov a ich vnuka, nakoľko sa projekt zameriava na deti, ktoré trávia čas so svojimi starými rodičmi, aby v prípade potreby, vedeli správne zareagovať a privolať pomoc. Deti sa hravou formou učia o troch kľúčových príznakoch mŕtvice: ústnom kútiku, ktorý náhle padne na jednu stranu, ruke, ktorá náhle zoslabne alebo reči, keď človek zrazu nedokážu rozprávať, a tiež dôležitosti okamžitého privolania záchrannej služby.
Na pochopenie týchto príznakov a následnému privolaniu pomoci môže napomôcť aj animované video: https://www.facebook.com/101271528594977/videos/2752459388304021 (viac fotografií aj videí z kurzu aj tried nájdete na Facebooku FAST Heroes
Mgr. L. Horáková
6
- 21máj
OCENENIE REDAKCIE SLNIEČKA
Časopis Slniečko si v našej triede získal veľkú obľubu a žiaci vždy netrpezlivo čakajú na ďalšie číslo tohto najstaršieho detského časopisu. Každý si v ňom nájde niečo zaujímavé na čítanie, či už autorskú alebo ľudovú rozprávku, povesť, poéziu, kreslený seriál, alebo literárne doplňovačky. A práve žiak Jakub Roob zo 4.B triedy sa stal úspešným lúštiteľom doplňovačky, ktorého vyžrebovala a odmenila redakcia časopisu Veľkou knihou slovenských rozprávok od Ľubomíra Feldeka. Kniha ho veľmi potešila a odporúča aj iným, zapojiť sa do súťaží obľúbeného časopisu.
Mgr. Eleonóra Kutejová
- 20máj
Vlastná tvorba žiakov
- 20máj
Prázdninový pobyt v júli od 1. 7. do 16. 7. 2021 a v auguste od 16. 8. do 31. 8. 2021
Vážení zákonní zástupcovia žiakov!
Základná škola Medňanská 514/5 v Ilave organizuje pre žiakov školy prázdninový pobyt v mesiacoch júl a august. Chceme pomôcť rodičom, ktorí počas pandémie v čase dištančného vzdelávania vyčerpali viac dovolenky, ako plánovali. Pobyt v škole je od 6:00 do 16:00 hod.
Žiaci sa prihlásia na prázdninový pobyt v mesiaci júl (1. 7. – 16. 7.) a august (16. 8. – 31. 8.) na konkrétne dni cez Edupage do 22. 6. 2021.
Obed je zabezpečený v Reštaurácii na Košeckej v cene 5,00 € (polievka, hlavné jedlo, dezert). Zákonný zástupca žiaka zaplatí za obed pedagogickému zamestnancovi školy najneskôr ráno pri nástupe dieťaťa na pobyt.
Pedagogickí zamestnanci prispôsobia program pre deti podľa veku a počasia. Využívať budú hlavne školský areál, telocvičňu, priestory ŠKD a odborné učebne (kuchynka, technika, informatika, a iné).
Prajem Vám pekný deň. Mgr. Dana Škultétyová
- 20máj
Prihlasovanie deti do ŠKD pre šk. rok 2021/2022
Vážení zákonní zástupcovia žiakov!
Prihlasovanie detí do školského klubu detí (ŠKD) pre školský rok 2021/2022 bude prebiehať cez Edupage od zajtra do 22. 6. 2021. Prosím zákonných zástupcov o vyznačenie času príchodu dieťaťa do ŠKD a času odchodu domov.
Ďakujem. Mgr. Dana Škultétyová
- 17máj
Základná škola od 17. 5. 2021
Vážení zákonní zástupcovia žiakov, žiaci a zamestnanci školy!
Na základe rozhodnutia vlády SR od 17. 5. 2021 pokračuje vyučovací proces nasledovne:
- žiaci 1. - 9. ročníka sa vzdelávajú prezenčne,
- zákonní zástupcovia žiakov, žiaci a zamestnanci sa nemusia testovať,
- Vyhlásenie o bezinfekčnosti zákonného zástupcu žiaka je potrebné predložiť (najvhodnejšie cez Edupage) iba v prípade, že došlo k prerušeniu dochádzky žiaka do školy na viac ako tri po sebe nasledujúce dni.
Rovnaké podmienky platia aj pre zamestnancov školy.
Mgr. Dana Škultétyová
- 07máj
Platby za ŠKD môžete nájsť v Edupage
Dnes, 7.5., sme spustili platby za ŠKD v Edupage v module Platby. Prístup k modulu je cez rodičovské konto a rodič si v ňom môže pozrieť predpis platieb za svoje dieťa/deti a taktiež evidované platby.
V krátkom čase sa pokúsime spustiť aj ďalšie vykonávané platby, ako platby za obedy v školskej jedálni či príspevok do Rady rodičov.
- 07máj
DEŇ MATIEK
- 05máj
Plán adaptačného obdobia pre 5., 6. a 7. ročník na Základnej škole, Medňanská 514/5, Ilava
Adaptačným obdobím prejde každá trieda po návrate do školy v dĺžke dvoch týždňov. Adaptačné prvky budú realizované do ukončenia školského roka.
Prvý adaptačný týždeň pre žiakov 5., 6. . a 7. ročníkov od 10. 5. do 16. 5. 2021
1. Žiaci 5., 6. a 7. ročníkov majú zostavený dočasný rozvrh v rozsahu 5 vyučovacích hodín. Viď. Edupage.
2. Prvý týždeň 1. až 3. vyučovaciu hodinu majú spoločné aktivity a rozhovory s triednou učiteľkou zamerané na rozvoj komunikácie a riešenie konfliktov, na prevenciu problémového správania, na rozvoj pozitívnej klímy v triede, na rozvoj empatie a tolerancie a aktivity zamerané proti šikane.
3. Štvrtá a piata vyučovacia hodina bude podľa rozvrhu hodín, pričom učitelia jednotlivých predmetov dajú žiakom čas na obnovenie pracovných návykov a na postupnú záťaž.
4. Úlohy budú učitelia pridávať postupne, pričom triedny učiteľ bude koordinovať ich početnosť a frekvenciu.
5. Na vyučovaní budú učitelia v rámci medzi predmetových vzťahov venovať témam s duševným zdravím.
6. Výchovné predmety je možné podľa počasia vyučovať vonku v školskom areáli. Kontaktné športy a športové aktivity, pri ktorých by mohlo dôjsť k šíreniu nákazy nebudú učitelia vykonávať.
7. Špeciálny pedagóg a asistenti učiteľa spolupracujú pri realizácii jednotlivých aktivít na posilňovanie vzťahov, komunikácie s učiteľmi a žiakmi.
8. Triedne učiteľky sledujú či sa u žiakov objavia “varovné signály“ ako: nepozornosť, mĺkvosť, verbálna či fyzická agresivita, výbušnosť, smútok, obavy, odmietanie komunikácie, plač, nezáujem o sociálne interakcie s učiteľmi a spolužiakmi, zvýšené fyzické ťažkosti a iné, kedy je potrebné spolupracovať s rodičmi, výchovnou poradkyňou a odborníkmi.
9. Učitelia budú v triednych knihách viesť záznamy o všetkých adaptačných aktivitách.
Druhý adaptačný týždeň pre žiakov 5., 6. a 7. ročníkov od 17. 5. do 23. 5. 2021
1. Žiaci 5., 6. a 7. ročníkov majú zostavený dočasný rozvrh v rozsahu 5 vyučovacích hodín. Viď. Edupage.
2. Druhý týždeň majú žiaci 2 krát za týždeň spoločné aktivity a rozhovory s triednou učiteľkou zamerané na rozvoj komunikácie a riešenie konfliktov, na prevenciu problémového správania, na rozvoj pozitívnej klímy v triede, na rozvoj empatie a tolerancie a aktivity zamerané proti šikane.
3. Ostatné vyučovanie bude prebiehať podľa rozvrhu.
4. Učitelia jednotlivých predmetov dajú žiakom čas na adaptáciu a budú vykonávať aktivity podľa prvého adaptačného týždňa.
5. Učitelia zapájajú žiakov do spoločného plánovania aktivít počas adaptačného obdobia. Plánujú spoločne zhrnutie a zopakovanie prebraného učiva.
Po skončení dvojtýždňového adaptačného obdobia sa postupne vrátime k normálnemu rozvrhu.
Učitelia budú naďalej využívať skupinovú prácu, vzájomné učenie, únikové hry, zábavné kvízy a iné učebné pomôcky.
Po ukončení adaptačného obdobia pokračujú žiaci vo vyučovaní podľa rozvrhu na šk. rok 2020/2021.
Mgr. Dana Škultétyová
- 05máj
Základná škola od 10. 5. 2021
Školy sa naďalej riadia manuálmi COVID ŠKOLSKÝ SEMAFOR.
Aktualizovaná mapa COVID ŠKOLSKÉHO AUTOMATU dáva okres Ilava do červenej farby. To znamená, že výchovno-vzdelávací proces sa mení a všetci žiaci základnej školy sa vzdelávajú prezenčne. Bez testu.
Do školy prídu aj žiaci 5., 6. a 7. ročníkov. Tešíme sa na Vás!
Podmienky: zákonný zástupca žiaka každých 7 dní pri nástupe dieťaťa do školy odovzdá alebo zašle elektronicky Vyhlásenie o bezinfekčnosti. Bez testu.
Pri prerušení školskej dochádzky na viac ako 3 dni (vrátane sviatkov a víkendov) zákonný zástupca žiaka predkladá Vyhlásenie o bezinfekčnosti. Bez testu.
ŠKD je otvorený od 6:00 hod. do 16:00 h.
Konečne sme všetci spolu! Mgr. Dana Škultétyová
- 04máj
Rada rodičov
Aktualizovali sme modul Rada rodičov
- 01máj
Online Deň Zeme na II. stupni
"Obnovme našu Zem"
Aj keď pandémia koronavírusu neumožnila všetkým žiakom školy aby mohli byť počas Dňa zeme v škole, ani títo žiaci nezaháľali a nad problematikou tohto dňa sa zamysleli... V týždni od 19.4 do 23.4. žiaci absolvovali online vyučovanie na hodinách biológie zamerané na aktuálnu problematiku Dňa Zeme. Na online ekovzdelávaní aktívne vyjadrovali svoje názory a postoje, a veľmi ma teší, ako naša mladá generácia správne uvažuje a globálne problémy biosféry ju nenechávajú chladnou. Mnohí žiaci následne dobrovoľne vytvorili ekoplagátik, niektorí prezentáciu k téme, video a našli sa aj takí, ktorí boli zbierať odpad a o tomto textom aj fotografiami informovali. Naša mládež má naozaj predpoklady aby obnovila našu Zem!
Ing. Katarína Hulínková, koordinátor ENV
- 30apr
Kariérový poradca
Aktualizovali sme modul Kariérový poradca
- 30apr
Základná škola od 3. 5. do 9. 5. 2021
Školy sa naďalej riadia manuálmi COVID ŠKOLSKÝ SEMAFOR.
Aktualizovaná mapa COVID ŠKOLSKÉHO AUTOMATU ponecháva okres Ilava v bordovej farbe. To znamená, že výchovno-vzdelávací proces sa nemení a pokračuje tak ako predchádzajúci týždeň.
Vyučovanie na Základnej škole, Medňanská 514/5 Ilava bude v týždni od 3. 5. do 9. 5. 2021 nasledovné:
1.– 4. ročník pokračuje v prezenčnom vyučovaní.
Podmienky: zákonný zástupca žiaka každých 7 dní pri nástupe dieťaťa do školy odovzdá Vyhlásenie o bezinfekčnosti. S povinnosťou predložiť negatívny výsledok testu.
Pri prerušení školskej dochádzky na viac ako 3 dni (vrátane sviatkov a víkendov) zákonný zástupca žiaka predkladá Vyhlásenie o bezinfekčnosti s povinnosťou predložiť negatívny výsledok testu.
5., 6. a 7. ročník pokračuje v dištančnom vzdelávaní s upravenými on-line hodinami v rozvrhu. Rozvrh zmenený podľa rozvrhu 8. a 9. ročníkov.
Žiaci týchto ročníkov bez technickej podpory, ktorí sa nemôžu vzdelávať dištančne z domu, sa môžu vzdelávať dištančne v škole v skupinách (5 žiakov +1 učiteľ). Žiak nepotrebuje test.
8. a 9. ročník pokračuje v prezenčnom vyučovaní podľa platného rozvrhu na šk. rok 2020/2021. Žiak nepotrebuje test.
ŠKD je otvorený od 6:00 hod. do 16:00 hod. .
ŠJ varí pre prihlásených stravníkov v prezenčnom vzdelávaní.
Dochádzka do školy
Žiak nemá povinnosť predkladať negatívny výsledok testu.
Dochádzku do školy budú učitelia kontrolovať na začiatku 1. vyučovacej hodiny.
Mgr. Dana Škultétyová
- 29apr
DEŇ ZEME MÁME KAŽDÝ DEŇ
Každoročne v apríli sa žiaci našej školy venujú rozmanitým aktivitám zameraným na ochranu a tvorbu životného prostredia. Výnimkou nie sú ani naši druháci. Tí sa však ochrancami prírody stali už v septembri, kedy sa zapojili do medzinárodného eTwinningového projektu s názvom NATURE AMBASSADORS / PRÍRODNÍ VYSLANCI. Spolu so žiakmi z Turecka a Rumunska pátrali v priebehu celého školského roku po tom, čo alebo kto prírode pomáha alebo škodí. Spoločnými silami hľadali odpovede na otázku, ako chrániť prírodu, aby zostala zachovaná aj pre ďalšie generácie.
V súlade s cieľmi projektu sa zamerali najmä na nevyhnutnosť separácie a recyklácie odpadových materiálov. V spolupráci so žiakmi jedenástich zahraničných škôl vytvorili niekoľko zaujímavých a hodnotných výstupov. Okrem výroby projektových maskotov z odpadového materiálu sa venovali aj vymýšľaniu sloganov o prírode, ktoré sa stali súčasťou spoločnej prezentácie. K obľúbeným aktivitám patrili aj pravidelné videokonferencie, počas ktorých sa žiaci spriatelených škôl podelili s kamarátmi o svoje nápady ako opätovne využiť odpadový materiál. Raz to boli návrhy spoločenských a vzdelávacích hier z kartónového papiera, inokedy zas bábky a hračky zo starej vlny či kúskov látok.
Práce na projektových aktivitách neustali ani počas uzatvorenia škôl v dôsledku nepriaznivej pandemickej situácie. Výsledkom takejto spolupráce na diaľku bol napríklad spoločný kalendár, v ktorom každá škola výtvarne spracovala jeden mesiac.
V rámci ďalšej spoločnej aktivity, ktorou bola výroba hudobných nástrojov, sa žiaci partnerských škôl presvedčili o tom, že na ich výrobu nepotrebujú žiadny drahý materiál ani špeciálne nástroje. Stačili predmety, ktoré nám už kedysi poslúžili a teraz patrili do odpadkových košov. Vďaka fantázii sa však dokázali opäť premeniť na užitočné predmety, ktoré našli nielen svoje opätovné využitie, ale priniesli deťom aj radosť a kopec zábavy. Zvŕšením projektového snaženia bola tvorba spoločného príbehu s enviromentálnym zameraním. Každá zapojená škola mala nielen vymyslieť časť príbehu, ale ho aj ilustrovať a ozvučiť. Vznikla tak rozprávka s nezvyčajným názvom („Recyklačné dobrodružstvo“), milým príbehom a poučným záverom.
Realizácia eTwinningových projektov v rámci vyučovania je jednou z ciest, ako prostredníctvom inovatívnych a moderných spôsobov vyučovania oživiť a zefektívniť tradičné vyučovanie. Pre žiakov 2.A sa takéto vyučovanie už stalo samozrejmosťou. V aktivitách projektu sa učia zručnostiam, ktoré si môžu skúsiť v reálnom medzinárodnom prostredí. Získavajú nielen motiváciu k učeniu sa cudzích jazykov, ale aj väčší kultúrny prehľad prostredníctvom priameho kontaktu s rovesníkmi v iných krajinách. Počas realizácie projektu sú vedení k medzipredmetovému komplexnému mysleniu, učia sa klásť otázky, byť otvorení novým poznatkom, samostatní a zodpovední za výsledky i spoločný pracovný tím. Sú to všetko vlastnosti, ktoré sú nevyhnutné pre rozvoj súčasnej spoločnosti.
Pevne veríme, že aj prostredníctvom takýchto aktivít žiaci získajú návyky zodpovedného správania k životnému prostrediu a ukážu ostatným, čo majú robiť, aby naša príroda zostala zachovaná aj pre ďalšie generácie.
Mgr. Jana Koštialiková a žiaci 2.A triedy
- 29apr
"PRVOSTUPNIARI" OBNOVOVALI NAŠU ZEM
Svetový deň Zeme oslavujeme už od roku 1970. Práve v tomto roku vedci a ekológovia podrobne pozorovali poškodenie našej atmosféry, vďaka snímkam z kozmu. Aj z tohto dôvodu si každý rok v apríli pripomíname, akí sme závislí od kvalitného životného prostredia, a že prírodné zdroje, ktoré využívame, môžu byť jedného dňa vyčerpané.
Deň Zeme patrí v súčasnosti medzi najpopulárnejšie svetové dni s množstvom sprievodných podujatí. Je dôležité, aby si deti už odmalička uvedomovali, že 22. apríla oslavuje naša planéta, a že na jej ochranu by sme nemali zabúdať po celý rok. Preto si aj žiaci 1. stupňa tento sviatok pripomenuli blokovým vyučovaním.
Žiaci 1.A triedy si na Deň Zeme vyrobili vlastnú knihu v tvare zemegule, na ktorej pracovali počas vyučovania. Od odpadkov vyčistili ulicu SNP a okolie našej krásnej školy.
V 1.B sa žiaci prostredníctvom rôznych aktivít dozvedeli, čo znamená slovo "separovať"(triediť) odpad, aký význam má separácia odpadu pre životné prostredie. Každý žiak si z vyplnených pracovných listov, pomocou pani učiteľky, vytvoril peknú EKOKNIHU na pamiatku.
Žiaci v 1.C si precvičili separovanie teoreticky, pomocou prezentácie, a aj prakticky, pri zbieraní odpadkov v areáli školy a jej blízkom okolí. Na jednotlivých hodinách pracovali s poznatkami o našej planéte. Výsledkom bola Ekokniha.
V 2. A si pozreli prezentáciu s názornými ukážkami ničivého vplyvu človeka na prírodu, svoje vedomosti si overili krátkym kvízom, písomne sľúbili našej Zemi, že ju budú ochraňovať. Zavŕšením celodenných aktivít boli výtvarné práce, zamerané na "čistotu" vodných tokov.
2.B si na hodine slovenského jazyka čítala text o Zemi a triedení odpadu. Po prečítaní textu žiaci odpovedali na otázky, ktoré súviseli s textom. Na hodine písania vymýšľali vety o tom, ako môžeme chrániť našu Zem a prírodu.
Žiaci 3.A triedy rozobrali tému šetrenia životného prostredia, pozreli si rôzne ukážky venované tejto problematike. V rámci slovenského jazyka a matematiky vypracovali pracovné listy zamerané na ochranu prostredia. Tiež pomohli k väčšej čistote v našom okolí a vyzbierali mnoho odpadkov po nevychovaných spoluobčanoch, ktorí si stále mýlia našu krásnu prírodu so smetiskom.
V 3.B si žiaci z trojsmerovky vylúštili tohtoročné heslo Dňa Zeme - Obnovme našu Zem, pozreli si prezentáciu o ochrane prírody a Zeme, vypracovali PL. Vyčistili úsek na brehu potoka na Pivovarskej ulici, za čo od tamojších obyvateľov dostali pochvalu a sladkú odmenu. Žiaci skonštatovali, že najviac je v prírode plastového odpadu.
Žiaci 4.A v blokovom vyučovaní, počas 3 vyučovacích hodín, prostredníctvom www.prelepsiubuducnostzeme.sk rozvinuli tému ochrany Zeme, diskutovali o klimatických zmenách a vyčistili od odpadkov les na Laštekoch.
V 4.B sa žiaci po úvodnej prezentácii, zameranej na negatívne vplyvy ľudskej činnosti na Zemi, rozprávali o možnostiach minimalizovania odpadu, nakreslili si logo recyklácie do narysovaných trojuholníkov. Potom vyšli do lesa nazbierať naklíčené semená lesných stromov a tie si v triede posadili do kvetináčov. Na výtvarnej výchove žiaci v skupinách vytvorili plagáty s výzvami na ochranu a obnovu prírody.
Takto aj „prvostupniari“ chceli svojím konaním a správaním prispieť k zachovaniu Zeme pre ďalšie generácie, v duchu starej indiánskej múdrosti: „Našu planétu sme nezdedili od našich otcov, požičali sme si ju od našich detí“.
Učitelia I.stupňa ZŠ
7
- 27apr
Rádio Regina o žiakoch našej školy
- 05mar
Pracovné ponuky