Dňa 23.10.2017 sa naša škola zapojila do súťaže o najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice, ktorej cieľom je zábavnými formami práce s knihou podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici, k čítaniu a poznávaniu nového. Téma tohto ročníka bola: "Deň Milana Rastislava Štefánika - zapojenie žiakov, učiteľov, rodičov a komunity". Všetky aktivity žiakov spájalo motto: "Spoznávaním života osobnosti hľadáme vlastný cieľ". Ako sa podarilo túto neľahkú tému spracovať žiakom 1.-9. ročníka si môžete pozrieť nie len vo fotoalbume na našej stránke, ale i vo vestibule DK Ilava.
Deň Milana Rastislava Štefánika
Každoročne vyhlasuje Slovenská pedagogická knižnica „Súťaž o najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“. Cieľom tejto celoštátnej súťaže je zábavnými formami podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici, k čítaniu a poznávaniu nového. Toto podujatie sa už tradične konalo aj v našej základnej škole. Tohtoročná téma Medzinárodného dňa školských knižníc bola „Deň Milana Rastislava Štefánika – zapojenie žiakov, učiteľov, rodičov a komunity“.
V pondelok, 23.10. 2017, prišli žiaci do školy plní očakávania. Formou rozhlasovej relácie sme žiakom predstavili M.R. Štefánika. Žiaci 1. stupňa sa v každom ročníku zaoberali jeho rozličnými profesiami.
Prváci sa oboznámili s jeho životom, najmä s jeho kariérou pilota. Následne vypracovali pracovné listy s maľovaným čítaním o jeho živote. Žiaci 1.A maľovali historické dvojplošníky a skladali papierové lietadlo, žiaci 1.B z dreveného kolíka vyrobili dvojplošník a z farebného papiera vystrihovali tvár a dobovú koženú leteckú čiapku s okuliarmi. Žiaci 1.C skladali papierové lietadielka a tvorili papierovú koláž.
Druháci sa zamerali na jeho vojenské pôsobenie, učili sa vyrábať vlastné vojenské čapice z papiera, ktoré si sami vyzdobili, dokreslili Štefánikovu vojenskú uniformu svojou vlastnou podobizňou, vyplnili PL, ktorým si osvojili poznatky o tejto významnej osobnosti a začali vnímať Milana Rastislava Štefánika ako vzor, ktorým by sa chceli stať.
Tretiakov zaujal krátky dokumentárny film, ktorý bol venovaný jeho životnej ceste. Najviac ich však zaujali jeho astronomické pozorovania. Tie žiaci 3.A chronologicky zoradili do prehľadnej časovej osi od najstaršej udalosti až do tú najnovšiu. Pri čítaní textu natrafili na množstvo odborných astronomických pojmov, ktoré zaradili do vlastného malého astronomického slovníka. Žiaci 3.B z papierových hviezd tvorili súhvezdia, ktoré možno na oblohe pozorovať. Žiaci 3.C vyrobili leporelo planét Slnečnej sústavy.
Štvrtáci sa po rozhlasovej relácii presunuli do školskej knižnice, kde sa uskutočnila beseda s pánom Ing. Viktorom Wiedermannom, majiteľom kníhkupectva Kornélia v našom meste. Ten pútavým rozprávaním na tému „Cestovanie“, hovoril o svojich zážitkoch z miest, ktoré navštívil vo svete, radil deťom, ako takú cestovateľskú výpravu pripraviť, čo si so sebou zobrať a na čo si dať pozor. Po besede žiaci aktívne pracovali na svojom projekte M. R. Štefánik – cestovateľ. Žiaci 4.A si podrobne prečítali životopis M.R. Štefánika a do mapy sveta zaznačovali miesta, ktoré navštívil. Žiaci 4.B spracovali jeho životopis do podoby cestovateľského denníka, pridávali svoje vlastné postrehy.
Všetkým žiakom sa tento netradičný deň v škole veľmi páčil a obohatil ich, čo aj zhodnotili v záverečnej ankete. Veľa z nich sa by sa v budúcnosti radi stalo pilotmi, vojakmi, astronómami či cestovateľmi. M. R. Štefánik ich zaujal aj ako vzdelaná osobnosť s množstvom záujmov a schopností. Motto dňa: „Spoznávaním života osobnosti hľadáme vlastný cieľ tak bolo naplnené.
Žiaci 5. – 9. ročníka tiež venovali MDŠK osobnosti M. R. Štefánika. Naším cieľom bolo priblížiť túto vzácnu osobnosť našich dejín naozaj pútavo, zážitkovo a neformálne. Preto sme sa rozhodli zájsť so žiakmi na exkurziu na miesta, kde Štefánik žil, na miesta, kde
sa hral, modlil, učil, kde spoznával ľudí, ktorí formovali jeho mladú, slobodnú detskú dušu. Tak sme navštívili Košariská. A pravdupovediac – mali sme z exkurzie obrovský zážitok. Nielen žiaci, ale veru aj my, učitelia. Najviac sa o to zaslúžil nadšený čestný predseda Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika pán Peter Pavol Uhlík. Je to bývalý učiteľ na dôchodku, ktorého energia a charizma vyžaruje obrovskou silou a zasahuje každého, kto sa s ním rozpráva. Alebo ho len počúva, keď rozpráva o Štefánikovi. Rozpráva s takým oduševnením a úctou, že je to v dnešnej dobe až neuveriteľné. Rovnako krásne a pútavo nám rozprávala aj sprievodkyňa v múzeu M.R. Štefánika. To, čo sme sa dozvedeli, mnohým vyrazilo dych. Napokon sme navštívili aj jeho mohylu na Bradle – pietne miesto, kde sú uložené jeho ostatky a telá ďalších pilotov, ktorí spolu zahynuli v tragický deň návratu M. R. Štefánika na rodné Slovensko. Nedá sa to napísať, to treba zažiť. Exkurzia tvorila akúsi motiváciu ku Dňu M. R .Štefánika. Ten už žiaci prežili maximálne tvorivo. Aby ste mali predstavu ako, ponúkame vám náhľad na úlohy, ktoré mali riešiť: nakresli podľa predlohy lietadlo CAPRONI Ca – 33, Štefánikovu mohylu na Bradle. Napíš CINQAINY alebo HAIKU (básne), ilustruj ich, vytvor krížovku s tajničkou, ilustruj ju, uprav ako pomôcku na vyučovaciu hodinu dejepisu. Vytvor AKROSTICH na meno Milana Rastislava Štefánika, napíš príspevok do regionálnych novín o priebehu a dojmoch z exkurzie, úvahu o M.R. Štefánikovi, vytvor kvíz pre žiakov základnej školy.
Mgr. Anna Hýllová, Mgr. Jana Dianová
No a čo naši žiaci vytvorili? To ste si iste mnohí pozreli vo vestibule DK Ilava. Teraz vám ponúkame aspoň malé literárne zamyslenia niektorých žiakov:
M.R. Štefánik
Niekomu možno toto meno nič nehovorí, iný niečo tuší, iný radšej nerozpráva... Niekto sa mu klania a obdivuje ho.
Neviem, k akej skupine patríte vy, ale pravdou je jednoznačne, že bol mimoriadnou osobnosťou, významným, obdivuhodným , vzdelaným a charizmatickým človekom . Bol tak významný, že ho minimálne čakalo kreslo vo vláde novovzniknutého Československa, ktoré vzniklo jeho zásluhou. Keby niet tragickej nehody a smrti M.R. Štefánika. Práve o nej - o jeho smrti kolujú rôzne mýty. To, čo sa naozaj stalo v ten osudný deň sa dnes už nedozvieme. Poďme sa ale viac zamyslieť nad tým, čo v živote dosiahol, v jeho krátkom, ale úspešnom živote. Keď bol malý, zaujímali ho hviezdy ( tak, ako aj mňa) a chcel sa stať astronómom. Jeho otec s tým však nesúhlasil a ja si myslím, že urobil dobre, lebo tým ešte viac podporil Milanovu zvedavosť a túžbu. Možno by bez toho nedokázal to, čo dokázal.
M.R. Štefánik bol od svojej smrti milovaný alebo zatracovaný. Stredná cesta neexistovala. Zo Štefánika tak vznikol mýtus. Prečo? Lebo ľudia nie sú dnes ochotní viac sa venovať jeho odkazu, spoznávať jeho skutočný život, jeho filozofiu, názory, túžby, myšlienky. Nie sú verní jeho posolstvu. Berú ho ako sochu, symbol a neberú si z neho príklad. Priznám sa, že ani ja som donedávna nebola výnimkou. Ale po nedávnej exkurzii si začínam uvedomovať, aká som bola hlúpa a považovala so ho len za takmer rozprávkového hrdinu, ktorý vytvoril Československo. Ale on bol skutočný človek z mäsa a kostí. Aj on mal v živote problémy ako každý z nás. No on sa nimi prebil a prekonal ich. Náš problém je, že si nevieme vážiť to, čo máme a čo je naozaj vzácne. Vzácne je i jeho posolstvo: On je pre nás dodnes príkladom, že človek má ísť neochvejne za svojimi snami. Pre mňa sa stal Štefánik príkladom, vzorom do života. Keď sa chce, všetko sa dá... Dúfam, že som vás aspoň trochu povzbudila nasledovať svoje sny. V mene Milana Rastislava Štefánika...
Sofia Pučeková, 8.B trieda
M.R. Štefánik
On bol vedec, letec, pražský technik,
Stal by sa z neho aj štátnik .
Precestoval celý svet, osudný bol jeden let.
Na Bradle dnes odpočíva,
V našich srdciach tak ostáva.
M.R. Štefánik
Bol som dobrým letcom,
ako Einstein dobrým vedcom.
Celým svetom som preletel
A napokon som odletel...
V Paríži som študoval
Astronómov som zaujal.
Československým ministrom „války „ som sa stal,
Len chvíľu som tam zotrval...
V pamäti som sa zachoval,
Priateľ Jurkovič ma na Bradle pochoval.
( T.Turzová,M.Klučincová,D. Ličko,P. Šlapák,K. Meliš)