Stop šikane!
Po dvoch prázdninových mesiacoch oddychu sme nový školský rok začali tematickým dňom - Bezpečná škola. Aby bola naša škola bezpečná, musia v nej platiť isté pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať. Pripomenuli sme si Školský poriadok pre žiakov , aby sme nezabudli , ako sa treba v škole správať. Kedže deti patria medzi najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky, žiaci z I. stupňa sa v tento deň zamerali na dopravnú výchovu. Prváci a druháci sa prostredníctvom krátkych videí oboznámili so situáciami na cestách. A starší, tretiaci a štvrtáci, si na prenosnom dopravnom ihrisku vyskúšali dodržiavanie základných pravidiel cestnej premávky pre cyklistov . No a druhostupniari ? Tí sa počas tohto dňa venovali tomu, ako zabrániť šikanovaniu. Ako nedopustiť , aby bol medzi nimi Niekto , kto nemá rád školu. Každý večer sa ho zmocňuje strach. V noci sa budí a premýšľala nad tým, čo ho opäť čaká. Víri vám v hlave otázka prečo? Pretože mu spolužiaci „robia zle“. Smejú sa mu, strkajú doňho, alebo mu fyzicky ubližujú... On sa nevie brániť. Útoky spolužiakov znižujú jeho sebavedomie a spôsobili, že školu nenávidí. Ťažko odpovedať na otázku, prečo to je práve on. Dôvodom môže byť to, že jeho rodičia nemajú dosť peňazí na to, aby mohol nosiť značkové oblečenie. Ďalšou možnosťou je, že má viac súrodencov. Variant číslo tri – kilá navyše. Niekedy ťažko hľadať dôvod. Jednoducho, často si „silný“ jedinec vyberie niekoho, na kom si môže vyliať svoju zlosť, či získať alebo potvrdiť si autoritu, hoci týmto spôsobom. Väčšinou však rieši vlastné nedostatočné sebavedomie, osobnú neschopnosť či strach. Ostatní sa so strachu pridajú, alebo sa len ticho prizerajú. Šikanovanie má veľmi rozsiahle následky na psychiku človeka. Výsledkom fyzických a psychických útokov je depresia, úzkosť, nízke sebavedomie alebo osamelosť. Šikanovanie má však nielen psychické, ale aj fyzické dôsledky. Školáci a mladí ľudia sa s týmto problémom vyrovnávajú veľmi ťažko. Často jazvy na duši zostávajú celý život. Hovorí sa, že šikanovanie je chorobou triedy. Za šikanovanie nesú zodpovednosť všetci, je to vírusové ochorenie, ktoré zasiahne všetkých, preto si žiaci v triede stanovili pravidlá , ktoré budú dodržiavať v tomto školskom roku. Pripomenuli si, ako majú postupovať, keď zistia , že niekto ubližuje inému, či už slovne, alebo fyzicky . Tiež si vytvorili plagát či logo triedy, v ktorom dali najavo, že nesúhlasia so šikanovaním. Rozprávali sa s triednym učiteľom otvorene o tomto probléme a venovali sa tomu, ako zabezpečiť , že naša škola sa stane bezpečnou pre všetkých! Šikanovanie sa vyskytuje veľmi často a je nevyhnutné venovať mu patričnú dávku pozornosti. Aj mňa, koordinátora prevencie, zaujíma do akej miery majú žiaci skúsenosti s týmto fenoménom, preto som pre nich pripravila anonymný dotazník, ktorého výsledky zverejním na webe školy. No a čo si želať na záver? Všetkým veľa šťastných a bezpečných dní v tomto školskom roku!
Mgr. Ľubica Ladecká, koordinátor primárnej prevencie
Dievčatá a chlapci,
v poslednom období sa v bežnom živote, v škole i v mimoškolskom prostredí častejšie stretávame s javom, zvaným šikanovanie. Sú jednotlivci, ktorí z rôznych dôvodov ubližujú svojim spolužiakom, psychicky, prípadne fyzicky napádajú a týrajú mladších a slabších. Keďže sa obyčajne vyhrážajú, aby sa nikomu nič neprezradilo, majú spravidla možnosť pod hrozbou ubližovať a vymáhať rôzne veci a „služby“ človeka ponižujúce.
Tento dotazník slúži na to, aby sme zistili, či sa vo Vašej škole tiež vyskytujú spolužiaci, ktorí Vám uvedeným spôsobom znepríjemňujú pobyt v škole.
Predložené otázky si pozorne prečítajte, zakrúžkujte alebo podčiarknite odpoveď, ktorú považujete za pravdivú. Podpisovať sa nemusíte, Vaše meno sa nikto nedozvie.
1. Identifikačné údaje:
Pohlavie: muž 112
žena 117
Škola, trieda, : Základná škola, Medňanská 514/5, Ilava, V. až IX. ročník
2. Stretol/a som sa s tým, že niekto vyvíja nátlak na slabších spolužiakov:
a) áno 193
b) nie 36
3. Aké situácie to boli:
a) výsmech, kruté prezývky 140
b) vyhrážanie, pokrikovanie, slovné urážky 77
c) postrkovanie, zastrašovanie 56
d) telesné napadnutie, bitka 46
e) svojvoľné požičiavanie predmetov, oblečenia 25
f) vymáhanie jedla, predmetov, peňazí 13
g) vykonávanie „nezmyselných“ príkazov 17
h) iné 40
4. Kde si sa najčastejšie stretol so šikanovaním:
a) v škole počas hodiny 10
b) v škole počas prestávky 132
c) v škole pred vyučovaním, po vyučovaní 39
d) na ulici v prítomnosti spolužiakov 40
g) inde 54
5. Koho si o šikanovaní informoval/a:
a) spolužiakov 35
b) učiteľov 49
c) rodičov, príbuzných 59
d) nepovedal/a som to nikomu 74
e) iného 37
6. Ja som na tejto škole:
a) nebol šikanovaný 159
b) bol šikanovaný / už sa to neopakuje/ 65
c) som šikanovaný 5
7. Ako potrestať tých, ktorí šikanujú:
a) bola im znížená známka zo správania 138
b) boli verejne potrestaní pred celou školou 44
c) boli trestne stíhaní príslušníkmi polície 29
d) neboli potrestaní 37
8. Ako by si pomohol šikanovanému spolužiakovi:
a) bránil ho, pomohol spolužiakovi v núdzi 120
b)dal najavo nesúhlas s názormi, konaním útočníka 38
c) vyhýbal sa spoločnosti takého človeka 23
d) mal odvahu oznámiť „šikan“ dospelému, ktorému dôveruje, 67
e) iné 23